ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 17:07

Kırım, Rusya'ya bağlandı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım'ın BM şartlarına uygun bir şekilde bağımsızlığını ilan ettiğini söyledi.
Putin, Kremlin Sarayı'ndaki Georgiyevski Salonu'nda, parlamentonun alt ve üst kanadı milletvekilleri, hükümet üyeleri, aralarından Çeçen lider Kadirov'un da olduğu federal bölge yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine seslendi.
Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında Putin, Kırım'ın "Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olarak kalacağını" dile getirerek, Batı'ya sert mesajlar gönderdi. Rus lider, Batı'nın Ukrayna konusunda sınırı aştığını kaydederken, Moskova'nın yaptırımlarla tehdit edildiğini ve Batı'nın işine gelmeyen politikalar yürüttükleri için köşeye sıkıştırılmak istendiğini savundu.
-Kırım referandumu uluslararası kurallara uygun-
Kırım'da yapılan referanduma değinen Rus lider, Kırım'ın BM şartlarına uygun bir şekilde bağımsızlığını ilan ettiğinin altını çizerek, "Ukrayna da bu hakkını kullanmış ve SSCB'den çıkmıştı. Şimdi bunu Kırımlıların yapmasını neden istemiyorlar" dedi.
Kırım'ın Rusya için tarihi bir önemi olduğunu hatırlatan Putin, "Kırım'da neden böyle bir adım atıldığını anlamak için Kırım tarihini bilmek yeterlidir" diye konuştu.
Kırım Tatarları'nın, SSCB'nin diğer bazı halkları gibi büyük bir adaletsizlikle karşılaştığı dönemler olduğunu ifade eden Putin, "Kırım-Tatar halkının rehabilitasyon sürecini tamamlayacak, onların haklarını verecek her türlü siyasi ve yasal karar alınmalı. Bu onların ortak evi, Kırım'da Rusça, Ukraynaca ve Tatarca olmak üzere üç dil olmalı" dedi.
-"Milyonlarca Rus, bir ülkede yatıp başka ülkede uyandı"-
Putin, dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in, Kırım'ı anayasaya aykırı bir şekilde Ukrayna'ya verdiği öne sürerek, "Milyonlarca Rus vatandaşı bir ülkede yatıp, başka bir ülkede uyandı. Kırımlılar, 1991 yılında onların bir elden başka bir ele patates çuvalı gibi verildiğini söylüyorlar. O dönemde Rusya kötü bir durumdaydı ve kendi çıkarlarını koruyamadı" dedi. Putin'in, "Kırım, asırlarca olduğu gibi orada yaşayan halkların toprağı olarak kalacak. Kırım bizim ortak mirasımız. Burası stratejik bir bölge ve sadece Rusya'nın sürdürülebilir egemenliği altında kalabilir" cümlesi salon tarafından ayakta alkışlandı.
Ukrayna'daki yönetimin meşru olmadığını savunan Putin, şöyle devam etti:
"Bu ülkede darbenin müsebbipleri aşırıcı gruplar, milliyetçilerdir. Ukrayna yönetiminin meşruiyeti halen yok, Konuşacak kimse yok, bazı bakanlarının kalemine ulaşmak Meydan'daki militanların iznine tabi, bu şaka değil, hayatın gerçeği. Kırım ve Sivastopol halkı onların güvenliğini ve haklarını korumamız için başvurdu, o insanları yüz üstü bırakamazdık, bu ihanet olurdu."
Putin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne her zaman saygı duyduklarını dile getirerek, "Sizi Rusya ile korkutanlara inanmayın. Biz Ukrayna'nın bölünmesini istemiyoruz, bizim buna ihtiyacımız yok" dedi.
-"Hiçbir uluslararası hukuk kuralını ihlal etmedik"-
Putin, Ukrayna krizinde ve Kırım'daki gerginlik süresince hiçbir uluslararası kuralı ihlal etmediklerini öne sürdü.
Rus lider, parlamentonun üst kanadından, Silahlı Kuvvetleri Ukrayna'da kullanma yetkisini aldığını ancak bu yetkiyi kullanmadığını ifade etti. Rus ordusunun Kırım'a girmediğini, uluslararası anlaşmalar gereği zaten orada olduğunu savunan Putin, o bölgedeki birlikleri güçlendirdiklerini ancak anlaşmalar gereği 25 bin olan asker sınırını aşmadıklarını ifade etti.
-Batı, Ukrayna konusunda sınırı aştı-
Putin, yaptırımlar konusunda Ukrayna konusunda Batı'nın sınırı aştığını ifade ederken, "Bizi yaptırımlarla tehdit ediyorlar. Biz zaten bir dizi sınırlamayla yaşıyoruz. Rusya'yı köşeye sıkıştırma politikası bugün de devam ediyor. Politikalarımızı uyguladığımız için bizi köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Ama her şeyin bir sınırı var" ifadelerini kullandı.
NATO ile işbirliğine karşı olmadıklarını belirten Putin, "Ancak topraklarımızda askeri hareketliliğin olmasına karşıyız. Sivastopol'a, NATO'lu denizcilere misafir olarak gideceğimizi asla düşünemem. NATO'lu denizciler mükemmel çocuklar, onlar bize Sivastopol'a misafirliğe gelsin" değerlendirmesinde bulundu.
-Kırım, Rusya'ya bağlandı-
Putin konuşmasının sonunda, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'ne "Kırım ve Sivastopol'un Rusya Federasyonu'na bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturmasını" teklif ederek, Anayasa Mahkemesi'nden de gerekli kararları almasını rica etti.
Konuşmanın ardından düzenlenen imza töreninde Putin, Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER