ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2014 Perşembe 18:44

Kırım Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanma kararı


Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'ndeki gelişmeler, Hollanda'da düzenlenen mitingle protesto edildi.
Türk sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu "Kırım Dayanışma Komitesi" tarafından Rusya'nın Lahey Büyükelçiliği önünde düzenlenen mitinge katılanlar, bölgenin yerli halkı olan Kırım Tatarlarının haklarının korunması çağrısında bulundu.
Rus Büyükelçiliği yetkilileriyle uzun bir görüşme yapan Hollanda Kırım Vakfı Başkanı Mehmet Pekcan, Kırım Tatar Milli Meclisi Hollanda Temsilcisi Mehmet Tütüncü ve Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik'ten oluşan heyet, Kırım parlamentosunun bugün aldığı bölgenin Rusya'ya bağlanması kararının kabul edilemez olduğunu dile getirdi.
Bölgedeki son durumla ilgili Rus yetkililerden bilgi aldıklarını kaydeden Tütüncü, Rusların çoğunlukta olduğu Kırım parlamentosunun aldığı kararları tanımadıklarını ifade etti. Kırım Tatarlarının haklarının korunmasını özellikle istediklerini anlatan Tütüncü, bölgenin yerli halkı olan bu insanlara sorulmadan bir karar alınmaması gerektiği üzerinde durdu.
"Ne kadar azınlık olursak olalım oranın sahibi biziz" diyen Tütüncü, şöyle konuştu:
"Yüzde 15 kadar bir azınlığız orada. Bizim rızamız olmadan bölgeyi Rusya'ya bağlayamazsınız dedim Rus Büyükelçilik yetkililerine. Bunun yanı sıra Rus askerlerin çekilmesini de ilettik kendilerine ama bizim askerimiz yok diyorlar orada."
Miting alanına gelmeden önce Kırım Tatarları lideri Mustafa Cemil Kırımoğlu ile görüştüğünü belirten Pekcan ise kendisine, bölgenin Rusya'ya bağlanması kararının sadece Rus milletvekilleri tarafından desteklendiği, buna Kırım Tatarları ile Ukrayna milletvekillerinin karşı çıktığı bilgisinin verildiğini söyledi.
Taşıdıkları dövizlerle gelişmeleri protesto eden grup daha sonra sorunsuz bir şekilde dağıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER