ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 17:49

Kırıkkale'de yaşayan mültecilere Türkçe dersi


 Kırıkkale'de faaliyet gösteren Beşinci Mevsim Yardım Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilde iskan edilen mültecilere Türkçe kursu veriyor. Kurs sayesinde Türkçe öğretilecek mültecilerin gündelik hayatının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

        Yaşadıkları ülkeleri çeşitli sebeplerle terk etmek zorunda kalan ve BM tarafından geçici olarak şehre yerleştirilen mülteciler, en büyük sıkıntılarının dertlerini anlatamamak olduğunu dile getirdi. Mültecilerin Türkçe öğrenme isteğine olumlu karşılık veren Beşinci Mevsim Yardım Derneği sağladıkları imkânlarıyla mültecilere Türkçe kursu vermeye başladı.

        Haftanın 5 günü dernek binasında gerçekleştirilen kurs için talebin mültecilerden geldiğini belirten Beşinci Mevsim Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Çankaya, kursa talebin oldukça fazla olduğunu belirtti.

        Kursun 4 ay önce 10 kişi ile başladığını ifade eden Çankaya, mültecilerin en azından dertlerini anlatacak kadar dil öğrenmelerinin onlar açısından büyük kolaylık sağladığını söyledi. Kurs için üniversitenin Farsça bölümündeki hocaların ve son sınıf öğrencilerin kendilerine yardımcı olduğunu belirten Çankaya, şu anda yaklaşık 50 öğrenci ile hafta içi 2 saat derslerin devam ettiğini dile getirdi. Kursun 2 kur şeklinde sürdürüldüğünü söyleyen Çankaya, sınıflardaki öğrenci sayısının 20-25 arasında değiştiğini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER