ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 07:13

Kırıkkale'de Türkçe rüzgarı esti

Kırıkkalede Türkçe rüzgarı esti


Türkçe Olimpiyatları'nın Kırıkkale ayağında binlerce kişi Türkçe'nin çocuklarını coşkuyla izledi. Büyük gecede Kırıkkale halkı Türk okullarında okuyan yabancı öğrencilerin Türkçe olarak seslendirdiği şarkı ve türkülere eşlik etti.

Bu yıl 'Evrensel Barışa Doğru' sloganıyla düzenlenen 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nin Kırıkkale ayağı Başpınar Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Günler önceden yapılan hazırlıkların finalinde Türkçe'nin çocukları stadyumu coşkuya boğdu. Programda sponsor olan işletmelere plaketler verildi.

Romanya, Tunus, Afganistan, Tanzanya, Somali, Kosova, Mali, Kongo, Gürcistan, Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Irak, Kenya, Tayland, Bosna-Hersek, Malavi, Kırgızistan, Madagaskar, Makedonya, Azerbaycan, Yemen, Bangladeş ve Endonezya’dan 60 yabancı öğrenci, Türkçe şarkı ve türkü seslendirdi. Tribünleri dolduran yaklaşık 30 bin davetli de şarkı ve türkülere eşlik etti.

En önemli yatırımın, eğitime yapılan yatırım olduğunu belirten Vali Ali Kolat, organizasyonu gerçekleştiren ve emeği geçen herkesi kutlayarak başarılar diledi. Güzel bir ortamın meydana geldiğini ve bu ortamı Kırıkkale’de oluşturanlara teşekkür eden Vali Kolat, “Anadolu insanı bunu hep yapıyor. Önce Türkiye’de boy atılar ve daha sonra dünyaya açıldılar. Bugün burada eğitime yapılan yatırımın meyvelerini görüyoruz. 17 ülkeyle başlayan ve 140 ülkeye devam eden bir eğitim sistemini birlikte yaşıyoruz” dedi.

Programa Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal, AGİAD Başkanı Musa Aksoy, işadamları, il yöneticileri, çok sayıda vatandaş, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER