ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 16:23

Kırıkkale'de "şarbon" virüsü tespit edildi


Karakeçili ilçesinde telef olan 7 küçükbaş hayvandan alınan numunelerde "şarbon" virüsü olduğu belirlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Kurtuluş Mahallesinde Hamza Arslan'a ait koyun sürüsünde telef olan hayvanlardan Ankara Etlik Veteriner Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne şarbon şüphesiyle gönderilen 2 dalak numunesinin, birinin menfi, diğerinin ise müspet çıktığını belirtti.

İlçede hastalıkla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na göre gerekli fenni tedbirlerin alındığını kaydeden Kırbaş, hastalık sürüde 7 küçükbaş hayvanın telef olduğunu yapılan aşılamalar sonucu başka ölümlerin görülmediğini ifade etti.

Kırbaş, şunları kaydetti:

"İlçe merkezi hastalık sonucu karantina ve kordona alınmış olup, son ölümün ve hastalığın görüldüğü 8 Aralık tarihinden 15 gün sonra karantina kaldırılacaktır. İlçemizde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sürüleri aşılanmış olup, önümüzdeki 5 yıl süreyle her yıl aşılamalara devam edilecektir. Aşılama çalışmalarında hayvan sağlığı personellerimize çiftçilerimiz tarafından destek verilmekte olup gereken fenni ve idari tedbirler alınmıştır."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER