ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 21:20

Kırıkkale’de polis adayları 'sayokan'la eğitiliyor

Kırıkkalede polis adayları sayokanla eğitiliyor


Gençlerin tercihi haline gelen Türk savunma sporu 'sayokan'la Kırıkkale’de Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) öğrencileri eğitiliyor.

Yaklaşık 4 aydır eğitmen Sedat Bozlak, tarafından verilen teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından kemer sınavında başarılı olan öğrencilere sertifikaları PMYO Müdürü Yakup Şahan, tarafından törenle verdi. Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, Osmanlı Tokadı’ndan tırpan tekniğine, bıçaklı ve sopalı saldırılara karşı birebir uygulamalı teknikleri gerçekleştirildi. Sayokan eğitiminde 18 öğrenci toy sınavına katıldı ve sarı kemeri hak etti.

Sayokan'ın polislerin hem meslek hayatında hem de sosyal hayatlarında kullanabilecekleri önemli bir spor dalı olduğunu belirten PMYO Müdürü Yakup Şahan, öğrencilerin yaptıkları hareketlerin kayda değer olduğunu söyledi.

Türk savaş sanatı sayokanın kökleri Orta Asya'ya dayandığını açıklayan eğitmen Sedat Bozlak da "Yaklaşık 16 bin yıllık Türk tarihinde bulunan bilgiler derlenerek stratejileri oluşturulmuş bir Türk savaş sanatıdır. Nihat Yiğit tarafından gündeme getirilmiş ve Dünyada kabul edilerek resmi bir branş olarak dünyaya tanıtılmaya başlanmıştır. Yiğit bu sisteme ‘Savaşçı’nın Yolu ve Kan’ı’ cümlesini uygun görmüştür. Bu cümledeki sözcüklerin baş hecelerini alarak kısaltmıştır. ‘Savaşçı’ Mete Han’dan Atatürk’e kadar gerek bedensel, gerekse ruhsal, zihinsel yetenek ve erdemliliğe sahip eşsiz devlet adamlarımızı, komutanlarımızı, kahramanlarımızı, ‘Yol’ ise bu eşsiz insanların bu yetenek ve erdemliliğe giden yolunu, ‘Kan’ ise yine bu eşsiz insanlarla olan bağımızı ifade etmektedir. Tabiatı ile uzak doğu savaş sanatlarına bu alanda alternatif, yerelliği ve milliği olan bir kültürleştirme hareketi olunca kolay kabul edilebilir görünmektedir." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER