ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 09:53

Kırıkkale’de 2 yılda üretiliyor

Kırıkkalede 2 yılda üretiliyor


Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, bir yılda çöpe atılan ekmeğin 542 bin ton buğdaydan yapıldığını belirterek, "Bu miktarda buğday Kırıkkale'de 2 yılda üretiliyor." dedi.

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, Türkiye'de israfın artmasının sivil toplum örgütlerini harekete geçirdiğin ifade etti. Bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar ekmeğin parasal değerinin 1,5 milyar lira olduğunu ifade eden Sümer, “Dinimiz de israfı yasaklamıştır. Bütün vatandaşlarımız, el birliği yaparak isafın önüne geçmeliyiz. İsraf önlenirse, aylık 275 liradan 5,5 milyon öğrenciye burs verilebilir.“ diye ifade etti.

İsrafın önlenmesi için bazı tedbirler alınması gerektiğine işaret eden Sümer, şöyle dedi: "Hazır maya kullanıldığında ekmek iki gün içerisinde küflenmektedir. Oysa tabii maya ile yapılan ekmek uzun süre küflenmeden kalabilmektedir. Büyük ekmek imalatı yerine gobit türü ekmek üretilmeli. Bu tür ekmekler lokantalarda, tatil kampları, kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılarak israfın önlenmesine katkı sunulmalıdır. İsrafın önlenmesi için aileden başlayıp okullarda öğrencilere eğitim verilmeli. Fırınlar, ihtiyaç fazlası ekmek üretiminden uzak durmalı. İhtiyaçtan fazla ekmek alınmamalı, bayatlayan ekmekler öğütülüp, çeşitli yemek, pasta ve tatlı yapımında kullanılmalı. Toplu tüketim yerleri hastane, yatılı okul, askeri birlik ve öğrenci yemekhanelerinde ekmek israfını önleme planları oluşturulmalı, raf ömrü uzun kaliteli ekmek üretilmeli.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER