ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 21:43

Kırıkkale Üniversitesi’nde lazer ile istenilmeyen izlere son veriliyor

Kırıkkale Üniversitesinde lazer ile istenilmeyen izlere son veriliyor


Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mukadder Koçak, hastane bünyesine kazandırılan 5 adet yeni lazer ünitesinin istenilmeyen izlere son verdiğini söyledi. Koçak, başta dövmelerin silinmesi olmak üzere yüzde ve vücutta oluşan lekelerden yara izlerine, varislerden damarsal yapılara, doğum lekelerinden her türlü cilt lezyonuna kadar her türlü tedavilere cevap verileceğini söyledi.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ekrem Yıldız, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Lazer ve Estetik Merkezi’nin Kırıkkale’de bir ilk olduğunu ve hastalar için önemli sağlık hizmetleri vereceğini açıkladı. Merkezde bulunan aletlerin Slovenya’dan ithal edildiğini belirten Yıldız, estetik ve lazer sisteminin bölgede çoğu hastanede olmadığını, 4 yıllık bekleyişle şehrin önemli bir merkeze kavuştuğunu söyledi.

Lazer tedavisinin önem arz eden bir tedavi şekli olduğunu hatırlatan Tıp Fakültesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mukadder Koçak ise bu nedenle lazerin tedavisinin işin ehli doktorlar tarafından yapılması gerektiğini kaydetti. Koçak, “Kamu kuruluşları içinde bu kadar lazeri içeren ilk merkeze sahip olmamızın heyecanını, gururunu yaşıyorum. Lazer nedir öncelikle ondan bahsedelim. Lazer güçlendirilmiş ışık demetleriyle birçok medikal cerrahi tedavilerin yapıldığı bir fototerapidir ya da bir ışık tedavisi diyebiliriz. Bugün geliştirilmiş teknolojiler ve kullanım alanında tecrübelerin artması nedeniyle özellikle dermatolojide ve plastik cerrahide çok fazla kullanım alanı bulmuştur. Özellikle yaz aylarında orta yaşlı kadınlarda çok sık gördüğümüz yüzde kızarıklık ve damarsal gelişmeler ile seyreden hastalıklarda kullanılır. Lazer güçlü odaklı enerji kaynağı olduğu için aslında dokuda hasara neden olabilen bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle lazerin çok ehli ellerde doktorlar tarafından ve bilimsel akademik ortamlarda yapılması gereklidir. Lazer tedavisi öncesi tüm komplikasyonlar ve yan etkilerin hastaya anlatılmasının önemlidir.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER