ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:40

"Kırık karneye şiddet göstermeyin"


Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 16 milyon öğrenci yarın karne alacak. Veli ve öğrenciler büyük bir heyacanla karneyi beklerken eğitimciler ebeveynlere, “Kırık karneye şiddet göstermeyin, şiddet aslında şiddet içerir. Çocuğunuzu dinleyin” uyarısında bulunuyor.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, karnenin bir durum tespiti olduğunu belirterek, “Karneden herkesin bir ders çıkarması lazım. Öğretmen, veli ve öğrenci üçlüsü dahilinde herkes bu karneyi kendine göre değerlendirecek. Veli eline karneyi aldığı zaman, ‘benim karnem nedir?’ diyecek. Öğretmen, ‘Benim bunda katkım nedir?’, öğrenci de ‘Bu nasıl oldu?’ değerlendirmesi yapacak. Bu üçlü, bundan sonra ne yapabilecekleri konusunda değerlendirme yapmalıdır. Veli, ‘Nasıl çocuğuma yardımcı olabilirim?’, öğretmen ‘daha fazla çocukla nasıl ilgilenebilirim ve hangi çalışmaları yapabilirim?’ diye düşünmelidir. Şiddet kullanılmaması lazım. Şiddet şiddeti içerir aslında. Çocuklarla ne kadar yakından ilgilenirseniz onları olduğu gibi kabul ederseniz başarıyı yakalarsınız. Çocuklarımız bizim çocuklarımız. Bizzat ilgilenelim, onunla paylaşalım, onu dinleyelim. Dinledikten sonra herşeyi çözeceğimize inanıyorum bu yarı dönem dünyanın sonu değil” dedi.

Karnesinde kırık not olabilecek öğrencilere de seslenen Gülsar şunları kaydetti: "Karnede zayıf olması, başarısız olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu gayet normaldir. Her insanın yaşamında inişler çıkışlar olur. Ama bizim için durum tespiti yapmak önemli. Şimdi siz bu karneyi alarak annenizle-babanızla nedir benim eksiklerim, hangi derslerime daha çok çalışmam gerekir, durum tespiti yapacaksınız. Bu yarıyıl değerlendirmesidir, dünyanın sonu değil." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER