ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:36

Kırgızistan'da yapılan camiye Erzurum'dan destek


 Erzurum il ve ilçe müftülükleri, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılan ülkenin en büyük camisini yapımına destek veriyor. Geçen yıl temeli atılan caminin önümüzdeki yıl tamamlanarak ibadete açılması planlanıyor.

Türk ve Kırgız Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında aralarında Erzurum'un da bulunduğu 5 şehrin müftülükleri bu ülkede cami yaptırıyor. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaptırılan caminin inşaatı tamamlandığında, ülkenin en büyük ibadethanesi özelliği kazanacak.

Erzurum Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar, Sultan Ahmet Camii'nden esinlenerek yaptırılan caminin 25 bin kişilik olduğunu söyledi. Baytar, Bişkek'te yaptırılan caminin bütün giderlerinin ve işçiliğinin Türkiye tarafından karşılandığını ifade etti. Cami'nin yapımını Erzurum, Erzincan, Çorum, Şanlı Urfa ve Zonguldak müftülüklerinin vatandaşların bağışları ile karşıladığına vurgu yapan Müftü Baytar, "Diyanet İşleri Başkanlığı'mız ihtiyacı olan ülkelere cami, Kur'an kursu yapımında destek veriyor. Bişkek'te ülkenin en büyük camisinin projesini Türk mimarlar çizdi, Bütün işçiliği ve giderleri Türkiye tarafından karşılanıyor. Erzurum'un da aralarında bulunduğu 5 şehirde Cuma günleri vatandaşlarımızdan topladığımız bağışlarla Kırgızistan'a 25 bin kişilik cami yaptırmaya başladık. Diyanet İşleri Başkanlığı Vakfı'nın da ekonomik destek çıktığı caminin inşaatı gelecek yıl tamamlandığında Orta Asya'nın en güzel camilerinden birisi inşallah hamiyetperver vatandaşlarımızın himmeti ile hizmete açılmış olacak." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER