ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:01

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev'den Türkiye'ye teşekkür


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, tarım arazilerin verimliliğinin artırılmasında kullanılan kredi yardımından dolayı Türkiye yönetimine teşekkür etti.

Kırgızistan Tarım Bakanlığına tarım ve inşaat makinelerin teslim etme töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Tarım Bakanlığı için 230 yeni tarım araç ve inşaat makinelerinin Türkiye hükümeti tarafından sağlanan kredi sayesinde satın alındığını belirterek, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şahsen teşekkür etti.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Mehmet Nezih Agan'ın da katıldığı törende Atambayev, Türkiye'den alınan kredi sayesinde sadece Tarım Bakanlığına bağlı birimleri değil, tüm Kırgızistan vatandaşlarını sevindirdiğini ifade etti.

Kırgızistan'da Sovyet döneminde inşa edilen tarımdaki yeraltı ve yerüstünün 20 yıldan fazla yenilenmediğine dikkati çekerek, Türkiye kredisi sayesinde tarım arazilerin verimliliğini artırmaya yönelik çalışmaların yapıldığı ve yeni su kanalların açıldığını kaydetti.

Bu yıl Türkiye, Kırgızistan'a 20 yıl vadeyle 100 milyon dolarlık kredi sağlamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER