ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:45

Kırgız öğrenciler geleneklerini gösterilerle anlattı

Kırgız öğrenciler geleneklerini gösterilerle anlattı


Çorum Hitit Üniversitesi Aktif Yaşam Kulübü tarafından düzenlenen 'Uluslararası Öğrenci Festivali'nde Kırgız öğrenciler geleneklerini gösteri yaparak tanıttı.

Devlet Tiyatrosu salonunda düzenlenen festivalde konuşan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bir dünya üniversitesi olmak için yola çıktıklarını anımsatarak ''Biz ilk bunu söylerken acaba bunu gerçekleştirebilir miyiz diye düşündük. Büyük bir söz ettik. Ve bugün görüyoruz ki dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz.'' dedi. Üniversitede 3 kıtadan 63 yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Alkan, bu sayının gelecek yıllarda daha da artacağını ifade etti. Yabancı uyruklu öğrencilerin dünya üniversitesi olma amaçlarına katkı sağlayacağını kaydeden Alkan, ''Üniversitemiz kurulduğu tarihte liselerden inkılap tarihi öğretmenlerini çağırarak ders veriyordu. Şimdi bu üniversite dört kıtadan 25 farklı ülkeden 39 üniversite ile işbirliği anlaşması yaptı.'' şeklinde konuştu.

Aktif Yaşam Kulübü akademik danışmanı Cemil Hakyemez de projelerinden bahsederek ''Biz geliştirdiğimiz projelerle ve üniversitemizin desteği ile öğrencilerimize sosyal alanda büyük katkı sağlıyoruz.'' dedi.

Konuşmaların ardından, yöresel kıyafetleriyle Kırgız danslarını sahneleyen öğrenciler, kendi yörelerine ait türküler seslendirdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER