ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 16:52

Kiracı: "Son yıllarda medya sektörü çok gelişti"

Kiracı: "Son yıllarda medya sektörü çok gelişti"


Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de iletişim ve haberleşme teknolojilerinde çok büyük gelişmeler yaşandığını bildirdi.

Kiracı, Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü sebebiyle yayınladığı 24 Temmuz mesajında tüm basın camiasının geleneksel gazeteciler gününü kutladı. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte sansürün kaldırıldığını, bu anlamlı günün 1946 yılından bu yana 'geleneksel gazeteciler günü' olarak kutlandığını hatırlatan Kiracı, aradan geçen 105 yıllık süreçte çeşitli sansür uygulamalarına muhatap olan Türk basınının, oldukça geliştiğini ve çeşitlendiğini vurguladı. Başkan Kiracı, şu ifadeleri kullandı: "Çağdaş ve demokratik gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda medya, iletişim ve haberleşme teknolojilerinde müthiş gelişmeler yaşanmaktadır. Memnuniyetle ifade etmek gerekir ki medya iletişim organlarındaki çeşitlilik Türkiye’de dikkat çekecek boyutta artmaktadır. Türkiye’de olumlu gelişmelere karşın diğer yanda sermaye guruplarının medya üzerinde tekelleşmesi, medyanın basın ve fikir özgürlüğünü engelleyici uygulamalarla karşı karşıya kalması, otosansürler, iktidar baskıları, gazetecilerin sosyal haklardan yoksun koşullarda çalıştırılmaları, meslektaşlarımızın işsizlik korkuları ve benzeri nedenlerle basınımız dolaylı sansür sorunlarını yaşamaktadır."

Medyada oluşturulan yeni anlayışların, basın ve ifade özgürlüğü önüne konulan engellerin, gelişen iletişim teknolojileri karşısında eskisi kadar etkili olamadığını ifade eden Kiracı, "Nitekim ulusal medyada sansürlenen olaylar, sosyal medya veya internet medyası üzerinden geniş kitlelere duyurulabilmektedir. Buradan da anlaşılmaktadır ki sansür uygulamaları iletişim teknolojilerinin çeşitliliği sonucunda artık bu çağda etkin olamayacak ve dolaysıyla bundan sonra çağdaş ve demokratik ülkelerde halkın bilgi edinme hakları kesinlikle engellenemeyecektir. Özgür basın bir ülkenin sesi ve onurudur." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER