ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:35

Kira gelirlerinde beyan dönemi başladı

Kira gelirlerinde beyan dönemi başladı


 Yozgatlı Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Murat Karaca, kira geliri olan mükellefleri uyararak yıllık Gelir Vergisi beyannamesini Mart ayının 25’ine kadar ödemeleri gerektiğini söyledi.

        Murat Karaca, yaptığı açıklamada, kira gelirlerinde beyan döneminin 1 Mart itibariyle başladığını hatırlattı. Her yılın Mart ayının 1'i ile 25’i mesai saati bitimine kadar gerçek kişiler için gelirlerini beyan etme dönemi olduğunu kaydeden Karaca, "Kira geliri elde eden yani gayrimenkul sermaye iradı olan mükellefler bu gelirlerini bir sonraki yılın mart ayının 25’inci akşamına kadar yıllık Gelir Vergisi beyannamesi ile bağlı bulundukları vergi dairesine beyan etmeleri gerekmektedir." dedi.

        2012 yılında elde edilen mesken kira gelirleri için istisna tutarın 3 bin TL olduğunu belirten Karaca, "Yıllık bu miktarın altında kira geliri elde edenler herhangi bir vergi ödemeyecek. Bu miktarın aşılması halinde ise 3 bin TL çıkarılarak aradaki kısmın vergisi ödenecek. Beyan edilen kira gelirlerinden tahakkuk eden vergiyi mükellefler dilerlerse mart ayının sonunda tek taksitte ödeyebilecekleri gibi mart ve temmuz aylarında iki taksitte de ödeyebilirler. Vatandaşların ilgili beyan döneminde gelirlerini beyan etmelerini, gerçeğe uygun beyan vermelerini ve beyannamelerini geciktirmemesini istiyoruz. Belirtilen tarih arasında beyanname vermeyen mükellefler cezalı duruma düşeceklerdir. Unutmayalım ki, çocuklar sevgiyle, devlet ise vergiyle büyür." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER