ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 12:10

"Kimsesizlerin en büyük sahibi devlet"


Bursa Valisi Şahabettin Harput, kimsesiz çocuklar ve bakıma muhtaç engellilere devletin şefkat elini uzattıklarını belirtti. Vali Şahabettin Harput, kentte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü vasıtasıyla yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

    Vali Harput, "Bakanlığımızın temel politikaları doğrultusunda çocukların öncelikle aileleri yanında desteklenmesi prensibi çerçevesinde 737 çocuğumuz için kendi ailelerine sosyal destek yardımı yapılıyor. Kendi ailesi yanında bakılmaları mümkün olmayan 104 çocuğumuz ise koruyucu aile modeli ile 87 koruyucu aile yanında kalıyor. Bu şekilde 10 aile sırada beklerken, koruyucu aile yanına yerleştirilebilecek çocuk sayısı işe 40.” dedi.

    Aile veya koruyucu aile yanına yerleştirilemeyen çocuklar için ise ‘çocuk evleri’ modelinin uygulandığını bildiren Harput, “Şu anda il merkezinde bulunan 10 çocuk evimizde 56 çocuğumuz kalıyor. 3'ü Gemlik. 3'ü Kemalpaşa, 3'ü de merkezde olmak üzere 9 yeni çocuk evinin tefrişatı çalışmaları devam ediyor. Buralarda 52 çocuğumuzun kalması planlanıyor. Ayrıca Mutlu Yuva Derneği tarafından il merkezinde açılacak olan ve tefrişi tamamlanan eve de 5 çocuk yerleştirilecek. Böylece 20 çocuk evimizde 113 çocuğumuz kalacak." şeklinde konuştu.

    Sırameşeler Kız Yetiştirme Yurdu ve Çocuk Yuvası'nda ki 11 evde şu anda 63 çocuğun kaldığını ifade eden Vali Harput, şunları söyledi: "100 kişi kapasiteli binada 156 çocuk kayıtlı. Dr. Rüşdü Burlu Erkek Yetiştirme Yurdu'nda 124 çocuk kayıtlı olup 60 kapasiteli binada 33 çocuk kalıyor. Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu'nda 54 çocuk kayıtlı olup 40 kapasiteli binada 23 çocuk kalıyor. Ovaakça Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi'nde ise 66 kayıtlı kızımızdan 20 kişi kalıyor. Ancak binanın kapasitesi 48. Kaplıkaya Çocuk Yuvası'nda 107 kayıtlı çocuktan 27'si kalıyor. Bina ise 40 kişi kapasiteli. Kurumlarımızda toplam 169 çocuğumuz kalıyor.”

    Ayrıca kızlar için 30, erkek çocukları için ise 8 yataklı ayrı yerlerde Çocuk Koruma ve İlk Müdahale Değerlendirme Birimleri oluşturulduğunu bildiren Harput, 2013 yılında 8 çocuğun evlat edinme işleminin tamamlanıp 26’sının devam ettiğini kaydetti. Sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların rehabilitasyonu için ise günlük 50-60 çocuk ve aileye hizmet verildiğini ifade eden Vali Şahabettin Harput, mobil ekipler tarafından haftada 5 gün hizmet verildiğini söyledi. Sokakta çalıştığı tespit edilen çocuklara resim, bilgisayar, takı tasarım gibi kurslar verilerek topluma kazandırılmaya çalışıldığının altını çizen Harput, mahkemelerce verilen 372 tedbir kararının ise Çocuk Koordinatörlüğü'nce yürütüldüğünü bildirdi. Bakıma muhtaç 14 bin 191 ağır engelliye evde bakım maaşı bağlandığını bildiren Vali Şahabettin Harput, “Şu anda aylık 730 TL alıyorlar. Ailesi yanında bakılamayan ağır engelliler için oluşturulan İnegöl-Yenice'deki engelsiz yaşam bakım rehabilitasyon merkezimizde ise 60 engellimiz kalıyor. Bakımevlerinde kalan ağır engelli ve kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarın üçte ikisinden daha az olan bakıma muhtaç kişiler için ise 2 net asgari ücret yani, 1.577,40 TL ödeme yapılıyor." dedi.

    516 kişilik Ali Osman Sönmez Huzurevi'nde 168 yaşlının sürekli bakım aldığını anlatan Harput, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu yaşlılardan 148'i ise bakım gerektirmiyor. Sürekli bakım gerektiren 90'a yakın yaşlımız huzurevine girmek için sırada bekliyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'ne ait 348 kapasiteli huzurevinde 77 sürekli bakım, 179 bakım gerektirmeyen toplam 256 yaşlımız kalıyor. Yine 45 kişi kapasiteli İnegöl Belediyesi Huzurevi'nde 1'i bakıma muhtaç 41 yaşlı kalıyor. Kontrolü valiliğimize ait olan 67 kişilik Özel Kalamış Huzurevi'nde kalan 46 kişinin 9'u sürekli bakım altında" 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER