ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 16:56

Kimsesizler barınmaevine akın etti


Bursa Büyükşehir Belediyesi Barınmaevi, kar yağışıyla ve soğuk havanın etkisiyle yoğun ilgi görüyor. Her yıl kış aylarında evsiz vatandaşlara kapılarını açan barınma evinde 168 kişi kalıyor.

    Ürünlü’deki barınmaevi bu yıl açıldığı günden bu yana yaklaşık 278 kişiyi ağırladı. Barınmaevi, 24 saat boyunca vatandaşların yemek, yatak, giyim, sağlık ve temizlik gibi tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Barınmaevi sakinlerinden 30 yaşındaki Ferdi Yavuz, Bilecik’ten Bursa’ya geldiğini ve bu yıl ilk kez barınmaevinde kaldığını söyledi. Anne ve babasının vefat ettiğini, küçük yaşlarından beri düzensiz bir hayat yaşadığını anlatan Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sayesinde barınma evine ulaştığını belirterek, “Ben ilkokul mezunuyum. Yaşadıklarımdan dolayı düzenli bir işim ve yaşamım olmadı. Bursa’da barınmaevinde ilk kez kalıyorum. Barınmaevi çok güzel bir oluşum. Burada, sadece Bursa’dan vatandaşlar kalmıyor, Van’dan da Erzurum’dan da farklı illerden de gelenler kalabiliyorlar. Burası çok değerli bir oluşum ve Bursalılar buranın kıymetini bilmeliler. Ben kendi adıma, bu hizmetinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne minnettarım.” dedi.

BİR ZAMANLAR PATRONDU, ŞİMDİ BARINMA EVİNDE KALIYOR

    Barınmaevinin 50 yaşındaki sakini Halil İbrahim Demir de eskiden işyeri sahibi olduğunu ancak kimyasal maddeden zehirlendiğini söyleyerek, “4-5 yıl tedavi gördüm. Bu süreçte işimi kaybettim. Aslen Boluluyum ama yaklaşık 40 yıldır Bursa’da ikamet ediyorum. Barınma evinin şartları çok iyi. Çoraptan berbere kadar A’dan Z’ye ne ihtiyacımız varsa burada karşılanıyor.” diye konuştu.

    Hüseyin Özen de 43 yaşında olduğunu belirterek, “Bursalıyım, 3 yıldır kışın barınma evinde kalıyorum. Barınma evinde iyi niyetle, insan ayrımı gözetmeden hizmet veriliyor, sadece insan olduğumuz için bize iyilik yapıyorlar. Büyükşehir Belediyesi, dışarıda kimseden görmediğimiz özveriyle, ‘Kim olursan ol gel’ fikriyle bize destek oluyor.” şeklinde konuştu. Özen, barınma evi hizmetinin Türkiye’nin tüm illerinde olması gerektiğine de işaret etti.

    Yaz aylarında Antalya’da otellerde sezonluk işçi olarak çalıştığını belirten 32 yaşındaki Ahmet Aktürk de kış aylarında barınma evinde yararlanan vatandaşlardan. Barınma evinden çok memnun olduğunu anlatan Aktürk, “Burada futbol sahamız var, futbol oynuyoruz. TV izleyip, sohbet ederek günlerimizi geçiriyoruz. Kar yağdı, kartopu oynayıp kardan adam yaptık. Burası çok güzel.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER