ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 16:13

'Kilometrelerce uzakta yüreğimizde yaşadık'

Kilometrelerce uzakta yüreğimizde yaşadık


Barışa tam destek verdiklerini açıklayan Ege Vanlılar Federasyonu Başkanı İshak Bayezit, "Bölgede yaşanan bütün acıları, kilometrelerce uzakta yüreğimizde yaşadık. Hiçbir zaman tekrarını yaşamak istemiyoruz. Bizim bir yanımız Vanlı ise diğer yanımız İzmirli, İstanbullu, Ankaralı, Trabzonlu, Adanalı; kısacası her yanımız Türkiyelidir." dedi. Bayezit, İzmir'de kurulu Karabağlar Vanlılar Derneği'nde bir basın toplantısı düzenledi. Federasyona bağlı altı hemşehri derneğiyle birlikte barış sürecine desket verdiklerini vurgulayarak, "En çok barışa ihtiyacı olan bizleriz, çünkü her iki tarafta da insanımız vardır. Bunları birebir yaşayan bir sürü hemşehrimiz vardır." şeklinde konuştu.

İzmir'de ve Ege Bölgesi'nin değişik illerinde yaşarken Van'daki kültürlerinden, gelenek göreneklerinden hiçbir zaman kopmadıklarını ifade eden Bayezit, sözlerine şöyle devam etti: "Federasyon ve derneklerimizle sivil toplum kuruluşu tüzel kişiliklerimizle yapılan iyi işlerin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Yapılan iyi şeylere her zaman maddi ve manevi katkımızı sunmaya hazır olduğumuzu beyan ediyorum. Çözüm süreci, duyarlı ve inançlı insanların katkısıyla işlemeye devam edecektir. Federasyonumuza bağlı derneklerimizle sürecin takipçisi ve yardımcısı olmaya devam edeceğiz. Biz bu sürecin en kısa sürede kalıcı bir barışla neticelenmesini ve insanımızın huzur ve refah içinde olmasını arzuluyoruz."

ŞEHİT BABASI: BAŞKA AİLELER AĞLAMASIN

Vanlı şehit babası Ziya Tosun ise oğlu Ferdi Tosun'u 2007 yılında vatani görevini yaptığı sırada Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde şehit verdiğini, acılarının dün gibi taze olduğunu dile getirdi. Bu acının kimse tarafından yaşanmaması için sürecin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Tosun, "Biz yeterince acı çektik, ağladık. Bundan sonra anaların ağlamasını istemiyoruz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER