ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:48

Kilis'te gergin bekleyiş

Kiliste gergin bekleyiş

Sınırda öldürülen şahsın cinayet zanlısı balistik inceleme ile ortaya çıkacak.


Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Suriye sınırında askeri yasaklı bölge içerisinde vurularak öldürülen İsmail Bayramoğlu'nun cinayet zanlısının balistik inceleme sonucu ortaya çıkacağını açıkladı.

Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarında, Türkiye - Suriye sınırındaki askeri bölgede bir Türk vatandaşının cesedi bulundu. Ölen kişinin İsmail Bayramoğlu (33) adında bir vatandaşa ait olduğu anlaşılırken, cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu'nda yapılan incelemenin ardından memleketi Kilis'te defnedildi. İsmail Bayramoğlu'nun sınıra Suriyeli mültecileri güvenli olarak Türkiye’ye getirmek için gittiğini belirten ailesi, oğullarının Türk askeri tarafından vurulduğunu iddia etti. Kilis Valisi Hüseyin Tapsız ise şahsın cesedinin askeri bölgede bulunduğunu olayla ilgili hem Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hem de askeri savcılığın inceleme başlattığını, balistik incelemelerin ardından olayın netlik kazanacağını ifade etti.

Kardeşinin Suriye sınırında mültecileri güvenli olarak Türkiye'ye getirmek için gittiğini belirten ağabeyi Mehmet Emin Bayramoğlu Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) yaptığı açıklamada, kardeşinin asker tarafından vurulduğunu ileri sürdü. Ensesinden giren tek kurşunla hayatını kaybeden kardeşinin 4 çocuğunun da yetim kaldığını dile getiren Mehmet Emin Bayramoğlu, şunları ifade etti: "Kardeşim Suriye'den gelen mültecileri taşımak için sınıra gidiyor. Karşı taraftan gelenleri mayın hattından sınır boyunca geçirmeye çalışıyor. İkinci derece askeri yasak bölgede yani sivil halka kullanıma açık olan yerde olay meydana geliyor. İki kişiler. Asker, arabanın arkasından ateş ederek vuruyor. Kardeşim ensesinden giren tek kurşunla orada hayatını kaybediyor. Yanındaki Suriyeli kişi de paniklemiş. Arabadan inerek Suriye tarafına kaçmış."

Olay yerine gelen ambulansa kardeşinin konulmadığını iddia eden Bayramoğlu, "Askerler gelen sağlık ekibinin kardeşime müdahale etmesine izin vermiyor. Kan kaybından kardeşim olay yerinde ölüyor. Bunun sonucunda da halk ayaklanıyor. Adana'da otopsisi yapıldı. Sonucu bekliyoruz." dedi. Yaşanan olayda adeta yıkıldığını vurgulayan baba Davut Bayramoğlu, "Canımız gitti. Evimiz yıkıldı. Ne diyeyim. Bir an önce katilin ortaya çıkmasını istiyorum." diye konuştu. Ölen şahsın kuzeni Aziz Bayramoğlu ise askerin ateş ettiğini gören tanıklar olduğunu ama olayın Suriyelilere yıkılmak istendiğini dile getirdi.

Vali Süleyman Tapsız ise olayla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Sınırda askeri yasak bölgede bir vatandaşımız araç içinde silahla vurulmuş olarak bulundu. Bu vatandaşımız ile ilgili hem Kilis Cumhuriyet Başsavcılığımız, hemde askeri savcılık inceleme ve tahkikat başlattı. Otopsi yapıldı. Vurulduğu silahın mermi çekirdekleri kriminale gönderildi. Balistik incelemeleri yapılıyor. Dolayısıyla bu çekirdeğin hangi silahtan çıktığı, incelemeler sonucu belli olacak. Askerin vurduğunu, hatta bir askerin tutuklandığını söyleyenler var. Öyle bir tutuklanma gibi bir şey yok. Askerin ya da başka birinin yaptığına dair şu anda net bir şey yok. Yapılan tahkikatların sonucunda olay meydana çıkacak.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER