ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 16:14

Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza


Memur-Sen Konfederasyonu ''Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza Kampanyası'' başlattı.
    
Memur-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, konfederasyonun kurulduğu günden beri temel hak ve özgürlüklerin sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin yaşanabilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlendiği hatırlatıldı.
    
Konfederasyon üyelerinin TBMM önünde, kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü elde etmeleri için ''başörtüsüne özgürlük eylemi'' gerçekleştirdikleri belirtilen açıklamada, Başbakanlığa sunulmak üzere ''Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 milyon İmza'' toplama kararı alındığı kaydedildi.
    
''Saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istiyoruz'' ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle:
    
''Anayasa referandumunda kadınlara ayrıcalık hakkını onaylayan milletimiz bilsin ki kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın eşitsizliğine neden olunmakta, özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır.''
    
Darbe döneminin iklimini yansıtan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanların Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği'nin daha fazla gecikmeden tedavülden kaldırılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, bugün itibarıyla imza kampanyası başlatıldığı bildirildi.
    
Başörtüsü yasağının kaldırılması için 30 günde toplanacak imzaların Başbakanlığa sunulacağı, destek amacıyla Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı ve siyasi partilere de bilgi verileceği vurgulandı.
    
Sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlara kampanyaya destek vermeleri çağrısı da yapılan açıklamada, kampanyanın sempozyum, panel, konferans, afiş ve benzeri çalışmalarla gündemde tutulacağı bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER