ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 11:27

Kılıçdaroğlu'ndan ilk Haşim Kılıç yorumu!

Kılıçdaroğlundan ilk Haşim Kılıç yorumu!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıldönümünde yargının siyasal iktidarın arka bahçesi olmaması gerektiğine vurgu yapıldığını savundu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü töreninde, yargının siyasal iktidarın ya da egemen güçlerin arka bahçesi olmaması gerektiğinin ifade edildiğini savundu.

Kılıçdaroğlu, "Türkiye bu noktaya gelmişse hepimizin oturup yeniden düşünmesi lazım. Eğer hukuk savunmaya geçmişse bu ülkede bir şeyler var. Yargının en tepesindeki kişiler kaygılarını dile getiriyorlar. Bu sadece bir kişinin kaygısı değil, o da söylendi, Anayasa Mahkemesindeki görevli bütün yargıçların ortak kaygısı ve ortak söylemidir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dün onaylanan MİT Yasası'na da değinen Kılıçdaroğlu, devletin bir istihbarat teşkilatı haline getirildiğini iddia etti.

Kılıçdaroğlu, ''Hukukun üstünlüğünün olduğu yerde, istihbarat elbette olur ama istihbarat ana aktör olmaz, ana unsur olmaz. Şimdi siz istihbaratı ana unsura döndürdünüz. İstihbaratla devleti yönetiyorsunuz. CHP milletvekilleri bu yasa çıkmadan önce fişlenmişlerdi, şimdi fişlemeyi meşru hale getirdiler. 12 Eylül askeri darbesinin yapamadığını şimdi bunlar yapıyorlar. Bizim yeni Kenan Evrenlere ihtiyacımız yok. Bizim demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ihtiyacımız var" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER