ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:34

Kılıçdaroğlu'dan AK Parti'ye 16 teklif

Kılıçdaroğludan AK Partiye 16 teklif

Biz Erdoğan'a güvenmiyoruz" diyen Kılıçdaroğlu demokrasi ve barış için 16 öneri sıraladı.


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemin en önemli iki gündemi "PKK'nın sınır dışına çekilmesi" ve "İsrail'in özrü" konularını görüştü. Ardından demokrasi ve barış için 16 öneri sundu.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

İşte konuşmasından satırbaşları;

-Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Yurttaşlarımızın kafasında bir kaygı var. Adına ister Kürt sorunu, ister terör sorunu diyelim. Bir sorun var. Orta yerde bir cenaze var. Bu sorunun bitmesi lazım. Konuyla ilgili olarak biz geçmişe baktığımızda sorunun çözümü ile ilgili en sağlıklı önerileri getiren parti biziz.

-Biz devlet adamı kimliğiyle sorunlara bakarız. Devlet adamlarının en temel özelliği sorunu görüp çözümü üretmektir. Devlet adamı dediğimiz kişinin temel özelliği kişisel çıkarlarının peşinde değil ülkesinin çıkarları peşinde olmasıdır.

-Biz yine terörün en azdığı dönemlerde sorun nasıl çözülüre kafa yorduk. Bir yol haritası belirledik. Ne dedik?

-Parlamentoda her siyasal partiden eşit milletvekilinin katıldığı bir uzlaşma komisyonu kuralım. Sonra ne dedik? Parlamento dışında bu komisyona bağlı olarak çalışacak gerçekleri araştırma komisyonu kuralım dedik. Bunun -4 temel nedeni vardı.

1 Siyaset kurumu sorumluluk üstlenecek
2 Sorun bir toplumsal uzlaşma sorunudur. Kronik derinliği olan sorunu çözmek demektir. Sivil Toplum ve Kanaat önderlerinin de bu süreç içinde olmaslı lazım.
3 İlk kez siyaset kurumuyla sivil toplum bir sorunu çözmek için bir araya gelecekti.
4 Devlet bu süreç içerisinde hiç bir zaman meşru zeminin dışınaçıkmayacaktı.

-Ama bu hedef hem Sayın Başbakan hem de diğer parti liderleri tarafından sabote edildi. Yolu yönetimi öneren de biziz. Tarih yine bizi haklı çıkaracak.

-Şimdi diyorlar ki, sizin önerinizle AKP'nin önersi aynı. Asla aynı değil. Gerçekleri araştırma kurumu Siyasi iktidara bağlı çalışmayacak. Bizim önerimizle onların önerileri arasında 180 derece fark var.

-16 Şubat 1999 Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirildiği tarihtir. Öcalan yakalandı getirildi. PKK'nın tüm unsurları yurtdışına çıktı. Terör sonlandırıldı. 2002'ye kadar kimsenin burnu kanamadı. 2002'den 2013'e ne oldu? Nasıl bu PKK'nın silahlı örgütleri tümüyle gelip Türkiye'ye yerleşti? İktidarda kim vardı? Onun adı Recep Tayyip Erdoğan mıydı acaba? Ecevit'in yaptığına bakın, Erdoğan'ın yaptığına bakın?

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİLERİ SIRALADI

Hükümete sesleniyorum demokrasi ve barış konusunda insan hakları konusunda samimi iseniz önerilerim var

1- Özel yetkili mahkemeleri kaldıralım...

2- 2006'dan bugüne verilen kararları normal mahkemelere gönderip yeniden değerlendirelim... Çünü bu mahkemeler iktidarın kontrolünde mahkemeler

3- Milletin seçtiği vekilleri hangi gerekçe ile içeride tutuyorsunuz... Demokrasi barış özgürlük mü istiyorsunuz açın kapıları o vekiller Meclis'te görev yapsın.

4- Uzun tutuklamalar var hakimin keyfine bağlı. Cumhurbaşkanı, HSYK Başkanı, siyasi parti başkanları herkes şikayetçi

5- Terör suçunu yeniden tanımlayalım şiddet olmadığı sürece yargılamayalım... Yazarı çizeri gazetecisi hapiste... Silah elinde olan Erdoğan'ın yol arkadaşı...

6- Anayasanın 54. maddesinde herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı yürüyüşü yapmak hakkına sahiptir denir... Demokrasi istiyorsanız bunun yapın bırakın millet haykırsın enerjisini boşaltsın...

7- Üniversitelerde tutuklu öğrenci ve öğretim görevlisi ayıbına son verelim...

8 - Siyasal partiler yasasını getirin değiştirelim. Açıkça söylüyorum lider sultasına son verelim diyorum. Vekilleri kim seçiyor? Oturuyor liderler seçiyor, bunlara oy vereceksin diye vatandaşa sunuyoruz. Milletin vekilini milletin kendisi seçmelidir.

9 - Yeni cezaevleri inşaasından söz etti Sayın Başbakan. Diyarbakır'a gitti dediki size modern bir hapishane yapacağım dedi. Dünyanın hiç bir ülkesinde demokrasi algısı bu kadar gelişmemiş bir insan gördüm ben. Hapishane yapmak için vaad ediyor ve oy alıyor. Diyarbakır cezaevini demokrasi ve insan hakları müzesi yapalım.

10 - Şu Uludere işi... Üstünü kapatıyorlar. Hangi demokrasiden söz ediyorsun sen? Çözüm mü? Getirelim Uludere komisyonunu katledenleri çıkaralım.

11 - Bir demokrasi hırsızlığı yaşanıyor. Vatandaş A partisine oy veriyor. B partisi vekil çıkarıyor. Bunun adı oy hırsızlığıdır. Sen demokrasi mi istiyorsun? Gel şu barajı kaldıralım. Ya 5 yapalım... Ya 1 yapalım. Getirir mi?

12 - Oturup terör örgütü mensuplarıyla bunu konuşacağına yasayı getir parlamentoda konuş

13 - Devlet tüm yurttaşlarına eşit yaklaştığını göstermeli.

14 - Son zamanlarda bir mola çıktı. Gizli tanık, gizli takip. Özel hayatın gizliliği diye bir kavram vardır demokrasilerde. Siz bunu darmadağın ettiniz. Tecavüzcü mü, yalancı mı gizli tanık yaptınız. O yargıçlar savcılar da bunların altında kalacak. Getir kardeşim buna son verelim.

15 - Nevruz Anadolu'nun geleneksel bayramıdır. Baharın gelişi kutlanır. Yasakladın sen Nevruz'u... Gel bir barış estirelim. Nevruz'u da bayram yapalım. Herkes bayramını kutlasın. Yapar mı? Yapmaz. 19 Mayıs'ı... 23 Nisan'ı yasaklayan zihiniyetten demokrasi mi beklenir?

16 - Eğer bir ülkede medya özgürlüğü yoksa, vatandaşın haber alma özgürlüğü yoktur. Sen özgürlük mü istiyorsun. Gel kardeşim alt yapısını oluşturalım, yasasını çıkarılım. Senin talimatınla haber yapılmasın. Medyanın özgürlüğü için yasayı çıkaralım.

Geçen gün Koç üniversitesindeydim. Öğrencilere şunu sordum; Türkiye'de medyanın özgür olduğuna dair düşünce sahibi olan var mı? Salondan hiç bir el kalkmadı. Anayasa ne diyor biliyor musunuz? Basın hürdür, sansür edilemez. Demokrasi insanın kafasında olacak. Sabah akşam küfür edeceksin barıştan söz edeceksin. Demokrasi farklı bir şeydir. Hal böyleyken diyebilirler ki, 'yeni mi aklınıza geldi bunlar'... Hayır... Ne söylüyorsak her sözümün arkasındayım.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER