ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:27

Kılıçdaroğlu:"34 kişiyi bilerek öldürdüler"

Kılıçdaroğlu:"34 kişiyi bilerek öldürdüler"

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu parti grubunda Uludere Raporu üzerinden iktidara yüklendi.


Kemal Kılıçdaroğlu, Uludere'nin, aydınlanması gereken bir olay olduğunu ifade ederek, "34 yurttaşımızı bilerek ve isteyerek birilerinin talimatıyla gidip öldürdük" dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündemi değerlendiriyor ve önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bu hafta kayıplarımızın fazla olduğu bir hafta. Niyazi Bahçecioğlu Kayseri'ye büyük faydaları dokunmuş bir insandı.

Metin Serezli sinemada önemli bir aktör, o da yaşamını yitirdi. Sanat camiasının başı sağolsun.

Almanya'da meydana gelen yangın sonrası arkadaşlarımız Almanya'ya gitti. Cenazeler geldiğinde Afyon'a da gidilecek. Umarım olay bir an önce aydınlanır.

 Bülent Ecevit 12 Mart muhtırasına karşı çıkmıştır. CHP'den eğer bakan verirseniz istifa ederim demişti ve istifa etmişti. Darbelerin en çok CHP'yi etkilediği dönem 12 Mart'tır. Bakanlarımız içeri atılmıştır, mal varlıklarımıza el konuşmuştur.

12 Mart darbesi bizim kararlı duruşumuzu göstermemiz açısından önemli bir tarih olmuştur.

 Mağdur olanların sesinin çıkmasını istiyorum. Korkmayın sesinizi çıkardığınızda içeri alırlarsa biz yanınızda olacağız bunu bilin.

Bir devlet düşünün ve o devleti yöneten hükümet düşünün. 34 vatandaşımızı öldürdüğümüzü düşünün. Uludere olayı sıradan bir olay değildir. O yüzden herkesin AKP hükümeti neler yapıyor diye düşünmesi lazım. Ölenlerin çoğunun yaşı 18'in altında. 14 aydır bu olay çözülemiyor.

Bu olayda ne olunduğunu biliyor iktidar, ama halka açıklamıyor.

ULUDERE OLAYI

Olay sonrası komisyon kuruldu. Uludere olayı açığa çıksın diye. Komisyon kuruldu, Uludere'ye gidildi. Sonrasında alt komisyon kuruldu. Komisyon şu soruların cevabını aradı; İnsansız hava aracı görüntülerini kim değerlendirdi ve analizini kim yaptı? Bombalanacak kişilerin PKK'lı olduğuna kim karar verdi? Vur emrini kim verdi? Bu soruların cevabı kolay.

Uludere olayı Ankara'nın derin dehlizlerinde kaybolmaz diye Erdoğan biz faili meçhullerin üzerine gideriz demek istiyor. Bunu söyledi ama ortaya çıkan rapor bambaşka.

İşin ucu Erdoğan'a dayanınca orada akan sular duruyor. Erdoğan şimdi 34 yurttaşımızın katledildiği olayı nasıl kapatacağını düşünüyor.

İlk dikkatimizi çeken olayda katıldığı bir TV programında onlarda üyedir, bombalara basmıyor dedi. Onların PKK'lı olduğunu ima etti.

"34 KİŞİYİ BİLEREK ÖLDÜRDÜLER"

Olay çok üzücü bir olay, ölenler sivil yurttaşlarımızdır. Bu sözü kullandırlar. İdris Naim Şahin'de bir açıklama yapıyor. 34 insanımız, çoğu 18'in altında olan kişiler figürandır. Biz buraya takılıp kalıyoruz dedi. Bunu söyleyen bir bakan.

Olay gerçekten de acı bir olay. Olay aydınlanması gereken bir olay. 34 yurttaşımızı bilerek ve isteyerek birilerinin talimatıyla gidip öldürüldü.

MEKTUPLARI OKUDU

Onların yazdığı mektuplardan bir ikisini söylemek istiyor. Birisi gidenlerin hepsi kardeş ve akrabaydılar. Onlar yırtık ayakkabılarla soğuk yolda üç beş kuruş için gidiyorlardır. Allah aşkına, hukuk aşkına, adalet aşkına olanları aydınlatın.

Bir diğeri ise biz oğlumuzu satın almadık, oğlumuzun kanının bedeli için ne para ne de tazminat. Bizim devletten tek isteğimiz faillerin ortaya çıkarılması. Biz ağladık başka annelerin ağlamasını istemiyoruz.

CHP olarak mademki adaleti arıyoruz kimliği ne olursa olsun, oturduğu yer ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun herkese eşit yaklaşmalıyız.

"AK PARTİ OLAYI KAPATMAK İSTİYOR"

AKP'nin tavrı olayı kapatmaya çalışıyor. Gelin görünki oradaki köylüler ne istiyor.

Olayı bir bütün olarak görmenizi sağlamak için başından sonuna kadar aktardım. Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Onlar kaçakcılığı geçim kaynağı edinmiş. Eğer bizim insanımız bunu iş olarak görüyorsa devletin düşünmesi lazım. Herkes biliyor onların kaçağa gittiğini. Onlar katır sırtında üç beş kuruş para kazanmak için uğraşıyor. İktidar görevini yerine getirememiştir. Onlara iş olanağı sağlanmamıştır. 

Uludere raporunu hazırlayan Levent Gök arkadaşıımız, büyün bu olayları bir uzman gibi bütün ayrıntılarıyla dğerlendiren bu arkadşımızdır. Olay kapatılmak isteniyor. Ama bu arkadaşımız hayır diyor. Burada bir insanlık dramı var diyor. Yasa dışı bir olay diyor. Hesap verilmeli diyor.

Rapor üyelere dağıtılıyor. Sonra raporları toplayacağız diyor. Neden, çünkü medyaya sızmasın diye. Milletvekillere rapor veriliyor ve sonrasında alınıyor.

Sayın Çiçek'e sesleniyorum. Bir komisyon kurulu nasıl raporu ilk önce okuyun sonra toplatacağız der? Siz milletvekiline güvenmiyor musunuz? Olayı kapatmak istiyorlar. Hani siz değil miymidiniz Ankara'nın derin dehlizlerinde kaybolmayacak diyenler? Siz 34 kişinin annesine hesap veremezsiniz ama vermek zorundasınız. 

Sorumluları bulun? İnsanlık adına utanç vericidir bu durum. Herkes ellerini vicdanına koyup şunu söylemeli. İyi ki CHP var. Biz bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz. Adalet yüce bir kavramdır, soylu bir kavramdır. Adalet milletin vicdanıdır. Adalet kavramı kişiden kişiye değişmez, eğilip bükülmez.

Bir bilge diyor ya adalet kutup yıldızı gibidir bütün evren onun etrafında döner. Anneler ne istiyor adalet istiyor. Ama yanlış kişiden istiyor. Adaletsizliği kural yapmış bir iktidardan istiyor.

Olayları kapatmalarına kim engel oluyor? CHP! Diğer partilerin hiçbirinden ses seda yok. İnsan haklarının ne olduğunu bilmiyor o partiler. Biz arkadaşlarımızı hasta mahkumlara gönderirken onların siyasi kimliklerine bakmadık.

Yunus Emre çarşısında faciaya yakalanan arkadaşlarımız. Biz siz gelirken hangi partiye oy veriyorsunuz mu dedik? Nerede hak arayan bir vatandaş varsa kapısını çalacağı tek parti CHP'dir.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER