ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 15:23

Kılıçdaroğlu o anları anlattı

Kılıçdaroğlu o anları anlattı

CHP Lideri, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü ile ilgili;

"10 Mayıs Danıştay'ın kuruluş yıldönümü töreni sırasında gittiğimde ön sırada oturan devlet ricali vardı ben de onlara merhaba dedim tokalaştık hafif öne eğildi ama ayağa kalkmadı o ona bağlıdır onun saygısını gösterir bir şey diyemem. Genelkurmay Başkanı da geldi baktım esas duruşa geçmiş başını eğiyor. İnsan kendi egosuna teslim olursa böyle manzarlar çıkar. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama herkes saygılı olmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısındaki konuşmasından satır başları...

Kılıçdaroğlu, "Ekonomi iyi durumda değil önce bunu bir görelim. Geçen hafta bu konuda çok somut rakamlar vermiştim. O rakamları tekrar sunacağım kredi kartı borcu alan vatandaşımızın sayısı 847 bin, ekonomi çok iyi durumumuz çok iyi her şey parlak diyen 3 milyon 81 bin kişi var demek ki bir sorunumuz var. 2003 yılında borç miktarı, 13 milyar lira. Vatandaş borç batağında, hali perişan hiç iyi değil. Fatura hep Ayşe hanıma çıkıyor çünkü onun tükettiği mal pahalılaşmış durumda. İkinci emekliye çıkıyor çünkü zam 3.3 oranında. emekli kardeşim senin bütün sorunlarına sahip çıkan kişiyim. Sana yüzde 3 zam verdiler enflasyon \%5. Bu iktidar senden yana mı bu iktidar senden yanaysa git oyunu ver" dedi.

"Bu ülkenin insanı birinci sınıf demokrasi istiyor ve ona layıktır"

Kılıçdaroğlu, "Günümüzde devlet adamı kavramı var bu kavramı çok iyi bilmeliyiz. Devlet adamı kimdir devleti yöneten kişi olmalıdır. Dürüst olmalıdır devlet adamı paraları sıfırlayın dememelidir, öfkeyle kinle hareket etmemelidir bütün yurttaşları kucaklamalıdır. Acaba bu ülkeyi yönetenlerin devlet adamı kimliği var mı? Devleti 700 yıl önce kuran Osman bey neleri miras bırakmış? Bir kaç metre bez, at için zırh takımı, bir tuzluk, bir kaşıklık, bir çizme, bir kaç sancak, bir sade kılıç, bir mızrah ve bir kaç da koyun... Şeyh Edebali Osman'a ey oğul, beysin bundan sonra öfke bize uysallık sana, acizlik bize hoşgörmek sana, geçimsizlikler bize adalet sana kötü göz şom ağız haksız yorum bie bağışlamak sana...' diye öğütlemiştir. Kin ve öfkeyle devletin yönetilemeyeceğini dünya göstermiştir. Şimdi biz Şeyh Edebali'nin öğütlerini okuyoruz. Keşke herkes ondan gerekli dersleri alınabilmiş olsaydı keşke devleti yönetenler akılla mantıkla devleti yönetebliseydi oz aman bunlar yaşanmazdı. 21. yüzyılda mutlak güç diye bir kavram yoktur artık, güçler ayrılığı ilkesi vardır. Yasama, yürütme yargı bunun üzerine inşa edilmiştir. Dördüncü güç medya vardır. Akılla yönetilmeyen toplumlar ağır bedeller ödemişlerdir. Biz 21.yüzyılın Türkiye'sinde ağır bedeller ödemek istemiyoruz birinci sınır demokrasi istiyoruz. Bu ülkenin insanı birinci sınıf demokrasi istiyor ve ona layıktır" dedi.

"Siyasetçi her eleştiriyi dikkatlice dinlemek zorundadır" diyen Kılıçdaroğlu,

"Biz akıllıca davranacağız eleştiriyi dikkatlice dinleyeceğiz. Eğer siz öfkeyle kalıp öfkeyle hareket ederseniz bütün toplumu ateşe etmiş olursunuz. Biz milletvekili dokunulmazlığına hep karşı çıktık. Kürsü dokunulmazlığına iktidar gerekli özeni gösteriyor mu? Sayın Kamer Genç meclis kürsüsünde konuşurken onlardan birisi geldi bir omuz darbesiyle sesini kesmeye çalıştı. Bunun adı demokrasi değil arkadaşlar. Sözden korkulur mu düşünceden korkuyorlar. Kürsüde yapılan her konuşma saygıdeğer bir konuşmadır. Biz neden medya özgürlüğünü savunuyoruz temel amacı bu. Biz şimdi düşüncesini açıklayana tahammül edemiyoruz. 'sen konuşamazsın' diyoruz" dedi.

"Merhaba dedim tokalaştık.."

Kılıçdaroğlu, "10 Mayıs Danıştay'ın kuruluş yıldönümü töreni sırasında gittiğimde ön sırada oturan devlet ricali vardı ben de onlara merhaba dedim tokalaştık hafif öne eğildi ama ayağa kalkmadı o ona bağlıdır onun saygısını gösterir bir şey diyemem. Genelkurmay Başkanı da geldi baktım esas duruşa geçmiş başını eğiyor. İnsan kendi egosuna teslim olursa böyle manzarlar çıkar. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama herkes saygılı olmalıdır. Egosu bu kadar şişkin kişi nasıl topluma saygılı olacak? Kürsüye Danıştay başkanı çıktı ardından Metin Feyzioğlu çıktı o da bir konuşma yaptı. Konuşmanın sonlarına doğru baktım birisi duramıyor koltuğunda sonra birden yanındakilerle konuşmaya başladı, sonra ayağa kalktı kürsüdeki hatipe edepsizlik yapma diye bağırdı. Ne demiştik Şeyh Edebali'nin öğüdünü okumuştuk değil mi?" dedi. 

Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesi Başkanı hukukun üstünlüğüne atıfta bulunursa demek ki bir sorunumuz var. Ama o buna tahammül edemiyor. Vesayetten söz ediyor bunlar diyor atamayla gelenler diyor. Feyzioğlu'nun Barolar Birliği Başkanlığı'na seçilmesi milletvekillerinin seçilmesinden daha demokratiktir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER