ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2016 Cuma 14:58

Kılıçdaroğlu HDP'lilerin tutuklanmasını değerlendirdi

Kılıçdaroğlu HDPlilerin tutuklanmasını değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır'


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen CHP Belediye Başkanları Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin vahim bir dış politika izlediğini savunarak, Ortadoğu'daki kabile reislerinin dahi Türkiye'ye kafa tutar hale geldiğini, dış politikada Cumhuriyet tarihinin en ağır yenilgisinin yaşandığını belirtti.

"Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır"

Devletin bir kişinin iki dudağı arasına teslim edilmeye çalışıldığını, "Egemenlik Bila Kaydı Şart Milletindir" ifadesinin ilk anayasaya konduğunu ancak bugün egemenliğin saraya taşınmak istendiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Egemenlik saraya hapsedilmek isteniyor. Biz düşünen insanların, siyasetçilerin, bilim insanlarının, gazetecilerin görüşleri ne olursa olsun hapise atılmasına karşıyız. En somut örnek, hayatları boyunca CHP lehine tek cümle kurmayan gazetecileri bizim dışımızda savunan neredeyse yok. Biz demokrasiyi, düşünce özgürlüğünü savunuyoruz. Demokrasiyi savunuyorsanız seçimle gelenlerin seçimle gitmesini gerektiğini de savunacaksınız aksi halde Türkiye'de demokrasiyi katledersiniz. Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır. Seçimle gelenleri 'yakalayacağım, hapse atacağım, öldüreceğim, yok edeceğim, kurşunlayacağım onları, mafya yöntemleriyle susturacağım' derseniz o ülkeye barışı asla getiremezsiniz.

Elbette ki her ülke terörle mücadele etmek durumundadır, elbette ki terör bir insanlık suçudur, teröre karşı ortak tavır takınmak durumundayız, hep birlikte siyasi görüşümüz ne olursa olsun dur demek zorundayız, bunda kimsenin en ufak bir tereddütü yok. Terörle mücadelenin akılla ve mantıkla yapılması lazım. Nasıl devleti bilgiyle, erdemle, sağduyuyla yöneteceksiniz terörle mücadeleyi de aynı şekilde yapmak zorundasınız. Sivrisinekle uğraşmak terörü sonlandırmaz, bataklığı kurutmanız lazım. Bataklık kurumuyorsa, terörü önleyemezsiniz."

'Siyasette kan davası yoktur'

Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eş genel başkanlarıyla, bazı milletvekillerinin gözaltına alındığını belirterek, "Bütün AKP milletvekili kardeşlerime sesleniyorum. Türkiye'nin geleceğinden benim duyduğum kaygıyı sizlerin de duyduğunu çok iyi biliyorum. Seçimle gelenin seçimle gideceği gerçeğini unutmayın. Aynı muamele size de yapıldığında siz de isyan ederdiniz. Geçmişte örneklerini gördük ve o travmayı bu toplum hala atlatmış değildir. Siyasette kan davası güdülmez, siyasette kan davası yoktur. Kan davası ile bir ülke yönetilmez. Eğer sorgulanacaksa, ülkeyi şehitleri silah deposu haline getirenler ve buna göz yumanlara hesap sorulması lazım. Tonlarca bombalar yerleştirilirken vali ve kaymakamlara telefonda 'bunlara dokunmayın' diyenler kimlerse, onların yakalanması sorgulanması lazım." diye konuştu. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER