ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 13:57

Kılıçdaroğlu: "Gezi olayları, bardağı taşırdı"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasal iktidarın toplumun günlük yaşamına müdahale ettiğini söyleyerek, “Toplumun bu baskıyı kaldırmaya tahammülü yok. Gezi olayları bardağı taşıran son damladır.” dedi.

İstanbul’da yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ve iktidarı eleştirdi. AK Parti iktidarı döneminde üniversitelerin susturulduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, “Medya, hükümetin uyguladığı baskılarla büyük ölçüde bağımsızlığını yitirdi. Yargı, Batı standartlarında bağımsız ve tarafsız değil. Yapılan bir düzenlemeyle yargı bağımsızlığı kaldırıldı. Gazeteciler, avukatlar, üniversite öğrencileri, akademisyenler ve milletvekillerinin bir kısmı hapiste. Gezi Parkı’ndan dünyaya yansıyan ses; daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi istemidir. Biz kendi ülkemizde daha fazla özgürlük istiyoruz, daha fazla demokrasi istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak siyasal iktidara defalarca ‘Türkiye’nin daha fazla özgürlüğe, daha fazla demokrasiye ihtiyacı var’ diye seslendiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “ Ve sizlere dağıttığımız özgürlük ve demokrasi bildirgesini yayınladık. Siyasal baskılar nedeniyle Başbakan ve siyasal iktidar günlük yaşama müdahale etmeye başladı. Hatta o kadar ileri gitti ki bir kadının kaç çocuk doğuracağını ve doğumu nasıl yapacağına kadar müdahale etti. Toplumun bu baskıyı kaldırmaya tahammülü yok. Gezi olayları bardağı taşıran son damladır.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER