ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 17:58

Kılıçdaroğlu, Gaziosmanpaşa'da halka seslendi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu hafta iki kaybın yaşandığını belirterek, "Biri Berkin, biri Burak Can. İkisine de Allah rahmet eylesin dedik. Ailelerine de başsağlığı diliyoruz. Hiçbir yurttaşımızı ötekileştirmeden, ölenin arkasından konuşmadan ikisine de Allah rahmet eylesin diyoruz. İkisi de bizim çocuğumuz, ailelerini seviyoruz. İkisi de bizim acımız, onların acılarını paylaşıyoruz" dedi.
Kılıçdaroğlu, partisince Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, 76 milyon yurttaştan hiç kimseyi ötekileştirmeyeceklerini söyledi.
Kendilerine oy versin, vermesin tüm yurttaşları kucaklayacaklarını çünkü halkın partisi olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu hafta iki kaybımız oldu. Biri Berkin, biri Burak Can. İkisine de Allah rahmet eylesin dedik. Ailelerine de başsağlığı diliyoruz. Hiçbir yurttaşımızı ötekileştirmeden, ölenin arkasından konuşmadan ikisine de Allah rahmet eylesin diyoruz. İkisi de bizim çocuğumuz, ailelerini seviyoruz. İkisi de bizim acımız, onların acılarını paylaşıyoruz" diye konuştu.
"Bir polisin de atılan biber gazından ötürü yaşamını yitirdiğini" söyleyen Kılıçdaroğlu, Elazığ'a gidince hemşehrisi olan bu polisin ailesini ziyaret edeceğini söyledi. Bu polisin ailesine de başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, "Bu cinayetler olmadan önce halkımı uyardım, gelen kuvvetli duyumlar vardı, provokasyonlar olacaktı, insanlar yaşamını yitirecekti. Bakınız, Burak Can'ın yaşamı da öyle. Sokakta lambalar kesiliyor, elektrikler kesiliyor, kurşunlar sıkılıyor, 22 yaşındaki evladımız yaşamını yitiriyor. Ben şimdi soruyorum, o zata soruyorum. Senin görevin katilleri bulmak ve yargının önüne çıkarmaktır. Bunu yapmadığın müddetçe iki elim senin yakanda olacaktır" ifadelerini kullandı.
İstanbulluların barış içinde yaşamasını istediğini, yaşamlarını yollarda geçirmemesini dilediğini belirten Kılıçdaroğlu, herkesin istediği yere rahat ulaşması çabası ve arzusu içinde olduğunu, İstanbul'un ve Türkiye'nin kaderini değiştireceklerini, kul hakkını koruyan, yemeyen yedirmeyen, Türkiye'ye yeni bir yönetim ve siyaset anlayışını getireceklerini, bunun sözünü verdiğini kaydetti.
- "Zenginleşmeyeceğim"
"İstanbul bizim, Türkiye bizim çünkü İstanbul Türkiye demek, Türkiye İstanbul demek. 81 ilden yurttaşımız burada yaşıyor" diyen Kılıçdaroğlu, güzel bir siyaset için, herkesin karnının doyduğu güzel bir Türkiye için mücadele vereceklerini, bunun için yola çıktıklarını, uzun olan bu yollarına devam edeceklerini dile getirdi.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Diyorlar ki, 'CHP gelirse ne yapacak?' Buradan duymayan kulakların duyması için söylüyorum. Türkiye'ye ilk metroyu getiren parti CHP'dir. İstanbul, Ankara ve İzmir'de yurttaşlarımız metroya biniyorsa, onun temelini atan parti CHP'dir. İlk Halk Ekmek fabrikaları kuran parti CHP'dir. Halk Ekmek varsa onu yapan CHP'li belediyelerdir. İlk tercihli yol sistemini getiren CHP'li belediyelerdir. İlk kentsel dönüşümü yapan ama kentsel dönüşümü yaparken oradaki yurttaşları kendi varoşuna sürüp, oraya yandaşlarını getiren bir anlayış değil, orada kentsel dönüşümü yapan, oradaki yurttaşların orada yaşaması için her türlü kolaylığı sağlayan kentsel dönüşüm uygulamasını getiren de CHP'dir. İlk kez içtiğimiz suyu bedava halkına veren belediye CHP'li belediyedir. İlk kez çocuklara ilköğretimde bedava süt dağıtan belediye CHP'li belediyelerdir. Biz halk için çalışırız. Biz cebimizi doldurmak için siyaset yapmıyoruz. Sakın unutmayın, siyasetçi zenginleşiyorsa halk fakirleşiyor demektir. Ben zenginleşmeyeceğim. Bu sözü veriyorum. Halk zenginleşecek, halkın cebi para görecek. Ben hiçbir zaman yoksulluk edebiyatı yapmadım. Yok efendim, 'yırtık ayakkabıyla siyasete girmek' gibi bir söylemim de olmadı. Babam memurdu, 7 kardeştik. Üniversiteyi sadece ben okudum. Akşam evimizde bir tencere kaynardı. Çoluk çocuk hep beraber yerdik, mutlu bir hayatımız vardı. 1971'de kamuda görev aldım. 1971'den milletvekili oluncaya kadar Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı aylığın her ay en az iki katını aldım. Benim mal varlığım meydanda. Milletvekili olduğum gün internet siteme koydum. CHP Genel Başkanı olduğum gün partinin internet sitesine koydum. Kazandığım her kuruş, benim alın terimin karşılığıdır. Hiçbir zaman yırtık ayakkabı edebiyatı yapmadım."
- "Herkese görev düşüyor"
Kılıçdaroğlu, "İnsanlar ölüyor, onun derdi 'yazık oldu seramiklere' diyor. Adam ölmüş, çocuklarımız ölmüş. Onun derdi ölüm değil, 'yazık oldu seramiklere, otobüs durağına' diyor" ifadelerini kullandı.
İstanbul'un dünyanın en önemli metropollerinden biri olduğunu, Paris, Londra ve Tokyo ile yarışması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, İstanbul'un kaderini el birliğiyle, omuz omuza değiştireceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, İstanbul'un İstanbul'dan yönetileceğini, başkalarının yönetmeyeceğini, kentin talan edilmeyeceğini ve huzur içinde yaşanacağını vurguladı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 30 Mart'ta el ele, kol kola, omuz omuza, bir bayram ve şölen havası içinde sandığa gideceklerini belirterek, İstanbul'un ve Türkiye'nin kaderini el birliğiyle değiştireceklerini dile getirdi.
Kılıçdaroğlu'nun "Söz mü?" şeklindeki sorusuna kalabalık da "Söz" diye karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, ancak sadece kendisinin, belediye başkan adaylarının çalışmasının yetmeyeceğini, ülkesini seven herkese görev düştüğünü belirtti.
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER