ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 20:17

Kılıçdaroğlu: "CHP'nin gazı yok, Başbakan suçu bize atıyor"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘CHP’nin gazı zehirlidir’ diyen Başbakan Erdoğan’a tepki gösterdi. 17 yaşındaki kızın hastanede ne işi olduğunu soran Kılıçdaroğlu, “Bunu CHP mi yaptı? Recep Tayyip Erdoğan suçludur. Suçun bizatihi başındadır.” dedi.

1 Mayıs’ta çıkan olaylara ilişkin tartışmalar sürüyor. Başbakan Erdoğan’ın CHP’nin gazının zehirli olduğu yönündeki açıklamaları sorulan Kılıçdaroğlu, partisinin gazı olmadığını söyledi. Giresun Federasyonu’nun Feshane’de düzenlediği programa katılan Kılıçdaroğlu, “CHP’nin gazı söz konusu değildir. Gazı olan Recep Tayyip Erdoğan. Polislerin kullandıkları gaz milletvekillerini, yurttaşları, yaşlıları, bebekleri, sendikaları hedef almıştır bayram gününde. Bir başbakanın kullandığı lafı önce kendisi ölçmesi tartması lazım. Ne demek CHP’nin gazı var, zehirliyor. Biz özgürlük, demokrasi istiyoruz. Biz kadın, erkek eşitliği istiyoruz. Ülkemizde huzur ve hukukun üstünlüğünü istiyoruz. İnsanlar bayram yapmak istiyorlarsa bu bayramı arzu ettikleri gibi kendileri kutlayabilmeli. Devletin görevi bayramı kutlamak isteyen vatandaşın güvenliğini sağlamaktır. Ama AK Parti’nin görevi bayramı kutlamak isteyen vatandaşı dağıtmaktır, onları gazlamak, coplamaktır.” diye konuştu.

Başına gaz bombası kapsulü isabet ettiği için yaralandığı belirtilen ve hastanede tedavisi süren Dilan Alp’i hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Başbakan'a gerçekten samimi olarak sormak isterim. 17 yaşındaki imam hatipte okuyan bir kızın hastanede ne işi var? Kim yaptı bunu, CHP mi? Yapan kim AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan. Ve bunu savunuyor. Demokrasilerde bunun savunulacak yeri yoktur. Demokrasinin özünde, anayasanın koyduğu kurallar içinde kimseden izin almadan gösteri yapılabilir. Kaldı ki bu gösteri de değil bayram. Bayramı kutlayan insan dağıtılır mı?” ifadelerini kullandı.

Başbakan’ın, suçu CHP’ye atmak istediğini savunan Kılıçdaroğlu, “Recep Tayyip Erdoğan suçludur. Suçun bizatihi başındadır. Olayların başındadır. Yön vermiştir. Bu uygulamar ancak Hitler’in Almanyasında olur. Türkiye’nin geldiği nokta budur.” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun marjinal gruplar açıklaması hatırlatılan Kılıçdaroğlu, “Marjinal olan, insanların anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını kullananların dağıtılmasıdır. Neden dağıtıyorsunuz bu insanları? Neden gaz sıkıyorsunuz? Düşünce marjinalliği var burada. Düşünce özgürlüğü yok. Ben İstanbul valisi şöyle yaptı, böyle yaptı, bunu değerlendirmek istemem. Benim muhatabım bu ülkenin başbakanıdır. Bu ülkenin başbakanıdır ama çıkıp ben Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanıyım diyemiyor. Sorunumuz da o zaten.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER