ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2014 Çarşamba 23:15

Kılıçdaroğlu: CHP olarak olayın takipçisi olacağız

Kılıçdaroğlu: CHP olarak olayın takipçisi olacağız

Kemal Kılıçdaroğlu Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağındaki 247 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili açıklama yaptı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP olarak Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağındaki 274 kişinin hayatını kaybetmesi olayının takipçisi olacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 274 kişinin hayatını kaybettiği Manisa'nın Soma ilçesi Eynez bölgesindeki maden ocağında incelemede bulundu. Bölgeye gelen Kılıçdaroğlu önce maden ocağının olduğu bölgeyi ziyaret ederek bilgi aldı. Daha sonra Kriz Merkezi'ne geçen Kılıçdaroğlu, burada da yetkililerden bilgi aldıktan sonra çıkışta gazetecilere açıklamada bulundu.

Yaşanan en acı olaylardan birisinin bu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "İnsanlar çocuklarını bekliyor. Büyük bir acı yaşanıyor. Gerçekten çok üzücü bir olay. Keşke böyle üzücü bir olay yaşanmasaydı. Olayın ayrıntılarını zaman bize gösterecektir. Neden olduğunu, nasıl olduğunu, kurtarmanın başarılı olup olmadığını, yeterli önlemlerin alınıp alınmadığını zaman içinde öğreneceksiniz. Ama ben bütün vatandaşlarımıza şu sözü veriyorum. CHP olarak bu olayın takipçisi olacağız. Bilirkişi önümüzdeki süreç içerisinde devreye girecektir. O bilirkişilere buradan seslenmek istiyorum. Vereceğiniz raporlar, ölen her vatandaşımızın hak aramasını sağlayacak raporlardır. Elinizi vicdanınıza koyun raporlarınızı ona göre hazırlayın. Doğru raporlar düzenleyin. Sonuçta burada 100'ü, 200'ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Bunların aileleri var, çoluk, çocukları var ve biz önümüzdeki süreçte daha dikkatli daha tutarlı olmalıyız. Ölen işçiler emek harcadılar, alın teri döktüler. Bazılarını hastanede ziyaret ettik, yakınlarıyla konuştuk. Gerçekten onlarda çok üzgün, arkadaşları kaldı diye. Çok sayıda akrabaları var. Birbirlerini tanıyan insanlar, hep aynı ortamda çalışmışlar. Dolayısıyla akrabalarını bekleyen insanlar üzülüyorlar, bekliyorlar, dertlerini dile getiriyorlar. Kurtarmanın daha sağlıklı ve hızlı olmasını istiyorlar. Ulaşılamayan bazı yerler, bazı bölgeler var. İçeride kaç kişi olduğunu dair şu anda elimizde bir veri yok. Yetkililer bu konuda bir rakam ifade etmekten çekiniyorlar. Önümüzdeki süreci hep beraber göreceğiz. Arzumuz şu bir kişi bile nefes alarak çıksa biz mutlu olacağız." dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER