ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2017 Salı 17:47

Kılıçdaroğlu: Anayasa değişiklik teklifini lütfen geri çekin

Kılıçdaroğlu: Anayasa değişiklik teklifini lütfen geri çekin

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve TBMM Başkanı Kahraman'a seslenerek "Rica ediyorum, anayasa değişiklik teklifini lütfen geri çekin. Türkiye'ye en büyük hizmeti yapmış olursunuz." dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, büyük umutlarla başlamayı düşündükleri yeni yılda, acı olaylarla karşılaştıklarını belirtti. 

Her yıl sonunun bir milat olduğunu ve insanların bir yılın hesabını yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, insanlık tarihinin hep umudu yaşattığını anlattı.

"Eğer umutsuz bir toplum yaratırsak, öyle bir ortam yaratırsak devleti yaşatamayız." diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 2016'da çok büyük acılar yaşadığını, yüzlerce askerini, polisini, vatandaşını ve korucusunu şehit verdiğini hatırlattı.

Tüm bu acılar yaşanırken, herkesin "Bu memleket nasıl bu hale geldi?" sorusunu kendisine sormak zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Eğer bu soruyu sormuyorsak biz insan değiliz. En büyük endişem 2017'nin, 2016'yı aratmasıdır. Böyle bir tabloyu içime sindiremiyorum. Böyle bir tabloyu Türkiye daha uzun süre kaldıramaz. Bu memleketi bu hale kimler getirdi? Kimler sorumlu? Bakkal mı, manav mı, simitçi mi sorumlu bu işten? Hiç ortada sorumlu yok. Ahlak dediğimiz bir kavram var, Anayasa da söylüyor zaten. 'Sorumlu hükümettir' diyor. Ortada sorumlu yok. Ne olduğu belli değil. Dönüyor ülkeyi yöneten Sayın Başbakan, 'buna benzer terör eylemleri olacaktır.' diyor. 'Önleyeceğiz' demiyor, 'olacaktır' diyor. Türkiye'yi umutsuzluğa sürüklemek için bundan daha farklı cümle kullanamazsınız zaten."

Kendilerinin Türkiye'nin sorunlarını çözme yollarını düşünürken, iktidarın başka şeyler düşündüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yönetilmediğini iddia etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer devlette liyakat sistemini bozarsanız, devleti çökertirsiniz. Şu anda çöken bir devlet gerçeği ile karşı karşıyayız. Teröre teslim olan bir iktidarla karşı karşıyayız. Mücadeleyi nasıl yapacağını bilmeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Terörle mücadele tumturaklı laflarla olmaz. Akılla olur, basiretle, kültürle olur. Terörün yeşermeyeceği alanları yaratacaksınız. Birilerinin sırtını sıvazlarsanız, terörü yeşertirsiniz." diye konuştu. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER