ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 20:30

Kılıçdaroğlu, Almanya'ya gitti

Kılıçdaroğlu, Almanyaya gitti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya'ya gitti.


Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'nun da bulunduğu heyetle, Atatürk Havalimanı'ndan THY'nin tarifeli uçağıyla Almanya'nın Köln şehrine hareket etti.
Loğoğlu, uçuş öncesi VİP Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bu ziyaretin Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakın dönemde yaptığı ikinci Almanya ziyareti olacağını belirten Loğoğlu, ziyaretin aynı zamanda CHP'nin desteklediği cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinden sonra yapılması sebebiyle ayrı bir özellik taşıdığını söyledi.
Ziyarette daha çok sivil toplum kuruluşları ile birlikte olacaklarını anlatan Loğoğlu, kültür ve din ağırlıklı kuruluşlarla bir araya geleceklerini, onların nasıl bir cumhurbaşkanı görmek istediklerini, beklentilerini ve görüşlerini alacaklarını ifade etti. Ayrıca iş adamlarıyla toplantı yapacaklarını dile getiren Loğoğlu, bazı medya kuruluşu ziyaretleri sonrası yarın akşam yurda döneceklerini bildirdi.
Faruk Loğoğlu, şöyle devam etti:
"Adaylarını tanıtacak söylemler, hazırlıklarımız broşürlerimiz var. Bunları da beraberimizde götürüyoruz. Sanırım adayımızın durumu iyice resmileştikten sonra ve programı elverdiği takdirde, O da yurt dışına bir gezi yapmayı arzu edebilir diye düşünüyoruz."
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun siyaset dışı bir kişi olduğu yönündeki eleştirilerin sorulması üzerine Loğoğlu, "Özellikle bunun Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığını güçlendiren bir faktör olarak görüyorum. Bir noktada, evet, Türkiye'de siyaset her zaman olacaktır. Siyaset artık insanlarımızı bunaltmıştır. Siyasetçileri bile siyaset bunaltmıştır. Siyaset üstü veya siyaset dışı bir adayın, İhsanoğlu gibi bir adayın ortaya çıkması, aslında bunu bir fırsat olarak çoğu vatandaşımız görecektir" diye konuştu.
Loğoğlu, İhsanoğlu'nun seçim kampanyası için kaynağın nasıl temin edeceği yönündeki soru üzerine, herkesin gönlünden ne koparsa onu vereceğini belirterek, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanı seçilmesini isteyen her vatandaş, cebinde biraz gücü olan her vatandaş, bu seçim sürecine maddi katkı, bağış yaparak ilgi gösterecektir. Bu ilk tabi ki, ilk defa olacaktır. Ben Türk halkının cömert olduğunu düşünüyorum. Seçecekleri cumhurbaşkanının maddi nedenlerle sıkıntı çekmemesi gerektiğini düşüneceklerini zannediyorum. Onun için bunun bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

- "Adayımızı çok önemsiyorum"

"Cumhurbaşkanını halkın seçmesini önemsiyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine Loğoğlu, bunu çok önemsediğini belirterek, milletvekillerinin dahi halkın seçtiği milletvekilleri olmadığını dile getirdi.
Milletvekillerini, parti yönetimi ve genel başkanların seçtiğini anlatan Loğoğlu, "O bakımdan devletin başına oturacak cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından, yurt içinde, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından seçilmesi, o makama oturan insanın halka karşı bağlılığını, sorumluğunu artıracak, halkın cumhurbaşkanı olacaktır" diye konuştu.
Loğoğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, milletvekilleri, parti meclisi üyeleri ve parti tabanı tarafından destekleneceğini ifade etti.
Faruk Loğoğlu, "Yurt dışındaki vatandaşlardan oy alma beklentiniz nedir?" şeklindeki soruyu, "Yurt dışında yaklaşık 2,8 milyon seçmenimiz var. Bundan büyük pay alacağımızı bekliyoruz. Adayımız sağlam. Yurt dışında daha iyi tanınıyor" diye yanıtladı.
İhsanoğlu'nun adaylığına CHP içinde karşı çıkanlar bulunduğunun hatırlatılması üzerine Loğoğlu, bu konuda farklı düşüncelere sahip arkadaşları olduğunu belirterek, ancak CHP'nin sahip çıktığı bu adayın neticede desteklenmesini beklediğini aktardı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER