ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:13

Kılıç: "Türkiye geçiş rotası üzerinde"

Kılıç: "Türkiye geçiş rotası üzerinde"


İzmir’de düzenlenen Mülteci Hakları Semineri’nde konuşan Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci–Der) Genel Başkanı Taner Kılıç, “Türkiye, geçiş rotası üzerinde bulunması sebebiyle mülteci akınıyla hep iç içe oldu. Türkiye üzerinden üçüncü bir ülkeye geçmek için 32 bin 906 bireysel başvuru yapıldı.” dedi.

Seminere İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri temsilcileri katıldı. Türkiye'nin Yunanistan, Bulgaristan, Irak ve son olarak Suriye gibi her dönem zorlu göçlerle karşı karşıya kaldığını belirten Vali Yardımcısı Totuk, göçle gelenlere kucak açan Türkiye’nin, tarih boyunca elinden gelenin en iyisini yaptığını söyledi. Devletin yanısıra göçle gelenler konusunda sivil toplum kuruluşlarına da büyük görev düştüğüne dikkat çekti. Mülteci–Der Genel Başkanı Kılıç ise, ''Türkiye, bunların dosyalarını Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne iletiyor. BM, daha önce Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere yılda 8-9 bin kişiyi yerleştirirken 2012 yılında bu sayı 5 bin kişide kaldı.'' diye konuştu. Türkiye'ye başvuran mülteciler arasında ilk üç sırayı Irak, İran ve Afganistan'dan gelenlerin aldığını belirten Taner Kılıç, burada herhangi bir kampta tutulmadıklarını, serbest ikamet ettiklerini vurguladı. Mülteci tanımı ve Türkiye’nin iltica prosedürü hakkında da bilgi veren Kılıç, son dönemde Suriye’den Türkiye’ye 185 bin 205 mültecinin tel örgüleri aşarak geldiğini, Nisan 2011’den bu yana ise sayının 267 bin 702'ye ulaştığını söyledi. Türkiye’nin yanısıra Suriye’yi terk edenlerin Ürdün, Lübnan, Irak, Mısır ve Güney Kıbrıs’a gittiğini belirten Kılıç, “Bu süreçte çok sayıda mülteci de Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitti.” dedi.

İzmir’in Harmandalı bölgesine mülteciler için yapılan barınma merkezine Suriyelilerin yerleştirileceği haberleri yayıldığını da hatırlatan Kılıç, “Barınma merkezinin yapımı 2005 yılında planlandı. O dönemde Suriye konusu ortada yoktu. Oraya dezavantajlı sığınmacılar yerleştirilecek; yalnız kadınlar, kiralık ev tutamayacak olanlar, yaşlılar.” diye konuştu. Taner Kılıç, seminerin amacının şehirde durum tespiti yapmak, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışma mekanizması oluşturmak olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER