ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:04

Kıbrıs'ta ilk Eroğlu-Anastasiades görüşmesi 29 Mayıs'ta


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nicos Anastasiades'in 29 Mayıs'ta BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in ikametgahında ilk görüşmelerini yapacakları açıklandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'la Lefkoşa'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ında bir araya geldi. Eroğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "çok anlamlı ve yararlı" bir görüşme gerçekleştirdikleri Downer'ın kendisine Atina ve Ankara ziyaretleriyle ilgili bilgi verdiğini aktardı.

Kıbrıs sorununda müzakerelerle bir sonuç almanın öncelikleri olduğunu ifade eden Eroğlu, "Müzakerelerle bir sonuç alınamayacaksa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir anlaşma niyeti ortaya koyma düşüncesi yoksa, alternatifler vardır. Bu alternatifler gündeme gelecektir" dedi.

29 Mayıs'ta Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiades'le ailelerinin de katılımıyla yemekli bir toplantıda buluşacaklarını ve müzakerelerin ne zaman başlayacağını konuşacaklarını açıklayan Eroğlu, "Bu toplantıda müzakerelerin bir zaman limiti içerisinde devam etmesi şeklindeki görüşlerimizi ortaya koyacağız ve uzlaşmaya çalışacağız" dedi.

Eroğlu, bu görüşmeyi en iyi şekilde değerlendirerek ve başından beri üzerinde durdukları yol haritasını da ortaya koyarak karşı tarafın görüşlerini almaya çalışacaklarını kaydetti.

Bir zaman sınırlaması getirilerek yapılacak görüşmelerin ardından dörtlü ya da beşli zirve yapılmasını istediklerini kaydeden Eroğlu, görüşmelerin 1968'den beri sürdüğünü hatırlattı.
    
"Davutoğlu'nun ortaya koyduğu görüşler doğru ve yerinde"
    
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'yla devamlı istişare içinde olduklarını ifade ederek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kıbrıs sorunuyla ilgili ortaya koyduğu görüşlerin doğru ve yerinde olduğunu dile getirdi.

"Türkiye'nin ve KKTC'nin birinci hedefi müzakerelerin başlaması ve müzakere masasında bir anlaşmaya varmaktır" diyen Eroğlu, "Müzakereler ucu açık bir şekilde uzadıkça gerek Güney halkının gerek KKTC halkının bir anlaşmaya olan inancı azalacaktır. Halkın anlaşmaya olan inancının azalmasıyla muhtemel bir refahın olmaması tehlikesi vardır" ifadelerini kullandı.
    
Downer:"Her iki tarafta ilerleme kaydedilmesi konusunda istekli"
    
Alexander Downer da, Eroğlu ve Anastasiades'in 29 Mayıs'ta BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in ikametgahında akşam yemeğinde bir araya geleceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na Atina ve Ankara temasları ile ilgili bilgiler aktardığını belirten Downer, tarafların görüşme sürecinin sadece başlaması değil, ilerleme kaydedilmesi konusunda da istekli olduğunu kaydetti.

Downer, 29 Mayıs'a kadar ön çalışmalara devam edeceğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER