ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 17:15

"Kıbrıs’ın eğitim adası olmasını istiyoruz"

"Kıbrısın eğitim adası olmasını istiyoruz"


Uluslar arası Üniversiteler Konseyi Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu ve heyetini kabul eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu “Uluslar arası Üniversiteler Konseyi Kurucu Başkan Orhan Hikmet Azizoğlu’nun çalışmalarını çok olumlu buluyorum ve takdirle takip ediyorum. Sayın Azizoğlu ile sürekli irtibat halinde olarak Kıbrıs Üniversitelerinin Konsey çatısı altında dünyaya açılımını ve Kıbrıs’ın bir eğitim adası olması çabaları ve eğitimcilere katkı sağlamak her zaman beni mutlu kılmıştır” dedi.

Derviş Eroğlu Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC)Başkanı ve Doğa Üniversitesi İcra Kurulu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu’nu Kıbrıs ziyareti sırasında makamında ağırladı.

Türkiye’nin, İslam coğrafyası başta olmak üzere Ortadoğu ve Balkanlarda yükseköğretimin lider ülkesi olma hedefini göğüsleyen IUC’nin önceliklerinden biri de Kuzey Kıbrıs Üniversitelerinin öğrenci sayısını artırmak. IUC Başkanı Azizoğlu Kıbrıs’ın öğrenci sayısının arttırıldığı takdirde tam anlamıyla bir eğitim adası olacağına dikkat çekti.

14-17 Aralık tarihinde Irak’ın Duhok ve Erbil kentinde IUC üyesi Duhok Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapacağı “Uluslararasılaşmada Değerler, Kavramlar İnançlar ve Kültürler” Çalıştayı’na Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu da davet eden Azizoğlu son çıkan ‘İslam Coğrafyası Yükseköğretiminin küreselleşmesi’, ‘Uluslararası Yükseköğretim ve Basın’ adlı kitaplarını da Cumhurbaşkanına takdim etti.

Kıbrıs Milli Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan’ı da ziyaret eden Orhan Hikmet Azizoğlu, Kıbrıs Yükseköğretiminin daha ileriye taşınması, öğrenci sayısının artmasının Kıbrıs ekonomisine pozitif katkıları olacağını vurguladı.

Zaman zaman Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Kıbrıs yükseköğretimi ile ilgili çalışmalarını paylaşmak üzere görüşen IUC Başkanı Azizoğlu, beraberinde Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü ve Uluslar arası Üniversiteler Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bülend Göksel ve Doğa üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Doğa Üniversitesi İcra Kurulu Üyesi Hasan Aslandan oluşan IUC heyeti vardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER