ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2014 Cuma 15:46

Kıbrıs'daki görüşmelerde gergin anlar

Kıbrısdaki görüşmelerde gergin anlar

Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis görüşmesinde gerginlik çıktı.


Kıbrıs müzakere süreci kapsamında bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis görüşmesinde gerginlik çıktı. Türk tarafının önerilerine sinirlenen Anastasiadis masayı terk etti.

Edinilen bilgiye göre, müzakere süreci çerçevesinde ara bölgede dün bir araya gelen Eroğlu ile Anastasiadis görüşmesinde gerginlik yaşandı.

Görüşmede, Türk tarafının, Kıbrıs Türk tarafı ve Rum yönetiminin önceki liderleri olan Talat-Hristofyas, Eroğlu-Hristofyas görüşmelerinde sağlanan yakınlaşmaların dikkate alınmasının ısrarı üzerine, Rum lider Anastasiadis sinirlendi.

Önce gözlüğünü görüşme masasına fırlatan Anastasiadis, ardından da Rum müzakere heyetini masada bırakarak kalktı. Yaşananlar üzerine BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da toplantıya bir saat ara vererek ortamı sakinleştirmeye çalıştı.

Müzakere masasında bulunanlara da konuyla ilgili açıklama yapılmaması rica edildi.

Eroğlu, basın açıklaması yapmadı

Her liderler görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenleyerek görüşme hakkında bilgi veren Eroğlu'nun, dünkü görüşmenin ardından açıklama yapmaması dikkati çekti.

BM'nin açıklamasında ise iddiaların aksine görüşmenin olumlu geçtiğini, tarafların birbirlerine öneri sunma kısmının tamamladığı yönünde görüş birliğine vardığı ifade edildi.

Öte yandan, liderlerin 2 Eylül'de yeniden bir araya geleceği, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Kudret Özersay ile Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in görüşmelere devam edeceği kaydedildi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER