ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 15:23

Kıbrıs Türklerinin kalıcılığı önemli

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde masaya iyi niyetle oturduklarını belirtti.


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde masaya iyi niyetle oturduklarını belirterek, "nasıl olursa olsun bir anlaşma olsun" arayışı içerisinde olmadıklarını, Kıbrıs Türklerinin bu topraklardaki kalıcılıklarını sağlayacak bir anlaşma istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi heyetini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, komite heyetiyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı komite heyetine teşekkür etti.

Müzakere sürecinin ilerledikçe ortaya bazı sorunların çıkabileceğine işaret eden Eroğlu, "Zaman içerisinde sizlerle bu olayları paylaşmak benim için memnuniyet verici olacaktır" dedi.

Kıbrıs Türk halkının benimsemeyeceği, kabul etmeyeceği bir anlaşmayı halkın önüne koymanın kendisi için de hoş olmayacağını dile getiren Eroğlu, referandum safhasından önce halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda mücadele etmiş

Rum tarafının aşırı isteklerinin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini düşündüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bu noktada bazı konuları sizinle paylaşmak ve ona göre atacağımız adımları tespit etmek benim için çok önemlidir. Kıbrıs Türk halkı bu topraklara tırnağını geçirip mücadelesini sürdürmüş ve bugünlere kadar gelmiştir" diye konuştu.

Eroğlu, Kıbrıs'ta 1974 Barış Harekatı'nın oluşturduğu bir coğrafya bulunduğunu ve iki bölgeli durumun resmen tescil edildiğini belirterek, bu iki bölgeli ve iki toplumlu durumun kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Müzakere masasına iyi niyetle, bir anlaşma olur düşüncesiyle oturduklarını kaydeden Eroğlu, "nasıl olursa olsun bir anlaşma olsun" arayışı içerisinde olmadıklarını, Kıbrıs Türklerinin bu topraklardaki kalıcılıklarını sağlayacak bir anlaşma arayışı içinde olduklarını ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER