ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 18:44

Kıbrıs sorunu müzakereleri

Kıbrıs sorunu müzakereleri

Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununda sonuca ulaşmak için üstün çaba gösterdiklerini dile getirdi.


Yarım yüzyıldır devam eden Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlaması ile yeni bir sürece girildi.

TRTHaberin haberine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere öncesinde kabul edilen ortak metinde Türk halkının haklarının korunduğunu söyledi.

Eroğlu, “Ortak Açıklama metninde, oluşturacağımız yeni ortaklığın Birleşmiş Milletlere üye diğer devletlerden daha faklı bir egemenliğe sahip olmayacağı, üstelik de bu egemenliğin Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlardan eşit şekilde kaynaklanacağı net bir şekilde kayda geçirilmiştir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, ortak metinde iki kurucu devlete işaret edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Derviş Eroğlu, "Kurucu Devletlerin yetki alanlarına giren konulara federal devletin müdahale edemeyeceğinin kabul edilmiş olması da ortak açıklama metnine olumlu yaklaşmamızı sağlayan önemli bir etken olmuştur" dedi.

Derviş Eroğlu, sonuca ulaşmak için fedakarca çaba sarf ettiklerini karşı taraftan da aynı tavrı beklediklerini söyledi.

Eroğlu, "İçerisinde garantör devlet Anavatanımız Türkiye’nin de yer aldığı, gerek bölgesel gerekse uluslararası aktörlerin bu sorunun çözümüne ilgisinin arttığı bu dönemde, bu müzakere sürecini başarıyla tamamlayıp yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorununu tarihe gömmemizin önünde hiç bir engel yoktur" şeklinde konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER