ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 09:38

Kıbrıs şehitleri Erciyes’in zirvesinde anıldı

Kıbrıs şehitleri Erciyesin zirvesinde anıldı

Dağcı Ali İlik tarafından 20 Temmuz 1975 yılından beri geleneksel hale gelen Kıbrıs Barış Harekatı ve Şehitlerimizi Anma, Erciyes Dağı Zirve Tırmanışı, bu yıl Hacılar Sütdonduran Yaylası’nda gerçekleştirildi.


İlk kez 20 Temmuz 1975 yılında, tek başına Kıbrıs Barış Harekatı ve Şehitlerimizi Anma, Erciyes Dağı Zirve Tırmanışı meşalesini yakan Erciyes Dağı sevdalısı dağcı Ali İlik, aradan geçen 39 yılda çeşitli sebeplerle Erciyes Dağı zirvesine 132 kez tırmandığını söyledi.
Aralıksız 39 yıldır Erciyes Dağı’na tırmandığının altını çizen dağcı Ali İlik, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 1974 yılında Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirilen Barış Harekatı'nda şehit düşen Mehmetçiklerimizi anmak adına Erciyes Dağı’na tırmanmayı düşündüm. Bu fikir bende Erciyes Dağı’na olan ilgimin giderek artmasına neden oldu. İlk tırmanışımı 20 Temmuz 1975 yılında tek başıma gerçekleştirdim. O yıllarda 21 yaşlarında bir delikanlı idim. Bu fikir aradan geçen 39 yıldır aralıksız sürüyor. Bu yıl da Kayseri Dağcılık Temsilcisi İsmail Yılmaz ve bir grup dağcı arkadaşımızla Sütdonduran Yaylası’nda kamp kurduk. Sabahın ilk saatlerinde kar, buz rotasından zirveye hareket ettik. Sabah, güneşin ilk ışıklarıyla beraber hareket ederek saat 10 gibi Erciyes Dağı’nın 3 bin 916 metre yüksekliğindeki zirvesine ulaşmayı başardık. Zirvede Türk bayrağını açarak 1974 yılı Barış Harekatı'nda toprağa düşen şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunduk. Zirvede yaklaşık 2,5 saat kalıp dinlendikten sonra zirve defterini imzaladık. İniş için aynı kulvarı takip ederek Sütdonduran Yaylası’na, oradan da Kayseri’ye döndük. Çok şükür kazasız, belasız Kıbrıs Barış Harekatı ve şehitlerimiz anısına bir tırmanışı daha başarı ile tamamladık.” dedi.

39 yıldan beri her yıl aralıksız sürdürülen, Kıbrıs Barış Harekatı ve Şehitlerimizi Anma, Erciyes Dağı Zirve Tırmanışı’na gereken ilginin gösterilmediğini üzülerek belirten dağcı Ali İlik, şu bilgileri verdi: “Bu faaliyetimiz resmi olarak Dağcılık Federasyonu'nun faaliyet programına alınmalı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilgili federasyonu ile ortak hareket edilmelidir. Hatta Türk Cumhuriyetlerinden de katılımın sağlanması yolunda organizasyonların genişletilmesi, katılımcı sayısının artırılması gerekir. Yoksa her yıl 8 -10 dağcı ile bu faaliyet sürer gider. Ben bu meşaleyi 39 yıl önce yaktım, ama halen daha bu faaliyeti kabullenen resmi bir kurum olmadı. Bir dönem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bizim faaliyetimizle ilgilendi, ama onun vefatının ardından ferdi çabalarımız yine yetersiz kaldı. Bu konuda özellikle Türkiye Dağcılık Federasyonumuzdan ilgi, alaka ve destek bekliyoruz. Bu faaliyetimize aynı zamanda yerel yönetimlerimizden de maddi ve manevi destek bekliyoruz. Yoksa bu faaliyet, bizden birkaç yıl sonra söner gider.”

Kayseri Dağcılık Temsilcisi İsmail Yılmaz da Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 1974 yılında Kuzey Kıbrıs’a gerçekleştirilen Barış Harekatı'nda şehit düşen Mehmetçikleri anmak adına Erciyes Dağı’na yaptıkları bu yılki tırmanışın başarılı şekilde tamamlandığını ifade etti. CİHAN
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER