ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:57

Kıbrıs da Suriye için alarmda


İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin (İDSB), Suriyeli mağdur ve masum siviller için, uluslararası ayağını başlattığı ''Kış geldi... Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye'' küresel yardım kampanyasına, KKTC Din İşleri Başkanlığı da desteğini açıkladı.
     KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, çok önemli etkinlik için bir araya geldiklerini ifade ederek, Suriye'de bir insanlık dramının yaşandığını vurguladı.
     Kıbrıs Türkünün Suriye'de yaşanan dramı anlayabilmek için fazlasıyla tecrübeye sahip olduğunu ifade eden Atalay, ''Bir tarata savaş var, savaşın bir tarafında da devlet var. Diğer tarafında da farklı guruplar var. Ezilen, üşüyen, aç kalan, hasta kalan, ölümle, soğukla, acıyla, ağrıyla pençeleşen bir halk gurubu var. Bu halkın önemli bir bölümünü çocuklar ve kadınlar oluşturmaktadır. Biz Müslüman olarak temel vazifemizin hangi dinden hangi mezhepten, hangi ırktan, hangi bölgeden olduğuna bakmaksızın ihtiyaca koşmak, ihtiyacı gidermek olduğuna inanıyoruz'' diye konuştu.
     Dinimizin sıkıntıda olan bir insana yardımı emrettiğini hatırlatan Atalay, İslam'ın Müslüman'ın özellikle de Müslümana yardımı konusunda çok açık emirleri olduğunu söyledi.
     ''Kıbrısta yaşayan insanlar acının ne olduğunu, açlığın ne olduğunu bu süreçte ne tür sıkıntılar çekilebildiğini çok iyi bilen insanlar ve onların çocuklarıdır'' diyen Atalay, Bu hatıraların şu an acı bir şekilde Suriye'de yaşandığını belirterek, bu acıya duyarsız kalmamamız gerektiğine inandığını söyledi.
     Suriye'nin Kıbrıs'ın hemen yanı başında olduğuna dikkati çeken Atalay, Kıbrıs ile Suriye arasındaki ilişkilerin tarihten beri devam ettiğini söyledi. Hem Kıbrıs Türk Halkını hem tüm İslam dünyasını, savaşta tarafının kim olduğuna bakmaksızın ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunması çağrısında bulunan Atalay, bir aylık maaşını Suriye için bağışta bulunacağını kaydetti.
     Küresel yardım kampanyasının uluslararası ayağı, 16 ülkede eş zamanlı yapılan basın toplantılarıyla sürüyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER