ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Temmuz 2014 Pazar 13:15

Kıbrıs Barış Harekatı 40 yaşında

Kıbrıs Barış Harekatı 40 yaşında

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40'ıncı yılı dolayısıyla yaklaşık 200 Kıbrıs gazisi anma törenlerine katıldı.


Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40'ıncı yılı dolayısıyla Türkiye'nin bazı illerinden ve yurt dışından gelen yaklaşık 200 Kıbrıs gazisi, aileleriyle birlikte Kartal Şehitliği'ni ziyaret ettikten sonra 40 yıl önce görev yaptıkları 1'inci Komando Tugay Komutanlığı'nı gezdi.

Kent merkezindeki Kartal Şehitliği'nde dua edip fotoğraf çektiren gaziler daha sonra 1'inci Komando Tugay Komutanlığı'nı ziyaret etti. Gaziler burada, ellerinde Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları bulunan askerler tarafından "Türkiyem" şarkısı eşliğinde karşılandı.

Araçlarından inen gaziler gözyaşları içinde askerlere sarıldı. Bahattin Çelik isimli Kıbrıs gazisi bir askerin elinde tuttuğu bayrağa ve askere sarılarak uzun süre gözyaşı döktü. Askerleri görünce çok duygulandığını ifade eden Çelik, "Allah Türk askerinin güç ve kuvvetini artırsın. Bizlere bir daha savaş göstermesin" diye dua etti.

Tugay'daki Şehitlik Anıtı'na çelenk bırakan, saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okuyan gaziler, daha sonra şeref defterini imzalayarak, Kıbrıs ve iç güvenlik şehitleri için oluşturulan müzeyi gezdi.

Tugay'daki askerler gaziler için dağcılık faaliyetleri ve sızma parkurunda gösteri yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER