ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:21

"Keşke İstanbul da 1 Mayıs’ı kardeşlik içinde yaşasaydı"

"Keşke İstanbul da 1 Mayısı kardeşlik içinde yaşasaydı"


Amasya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri bayram havasında kutlandı. Siyasi partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) katılımı ile kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, Saraydüzü Kışla Binası önünde toplanan grupların, Pirinççi Caddesi üzerinden Yavuz Selim Meydanı'na kadar yürüyüşü ile başladı.

    1 Mayıs İşçi Bayramı’nda emekçileri yalnız bırakmadıklarını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amasya Milletvekili Ramis Topal, “Keşke 1 Mayıs İşçi Bayramı Amasya’da olduğu gibi tüm Türkiye’de de coşku, neşe ile kutlansa. Bugün İstanbul’da istenmeyen olay oldu.” dedi.

    Çözüm Süreci ile ilgili konuşan Topal, “Tabi ki bizlerde barıştan yanayız ama barışın içeriğini kimse bilmiyor. Dün buraya Akil İnsan Heyeti geldi. Bu insanlar ne konuştuklarını veya ne konuşacaklarını bilmeyerek halkın içine bırakılmış insanlar. Tabi ki bu çözüm süreci devam etsin ama topluma bir şeyler verilsin, bir şeyler anlatılsın. Nedir bu süreç, ne vaatler verildi, ne tür görüşmeler yapıldı, Türkiye’de bir bölünme olacak mı, bir federasyon kurulacak mı? Bunlar keşke açıklansa. Burada bayram havasında bir kutlama yapıyoruz. Burası Amasya, bütün Türkiye’ye örnek olsun. Birlik, beraberli ve kardeşlik içerisinde nice 1 Mayıs kutlamaları diliyorum.” diye konuştu.

    CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan ise “İstanbul’daki 1 Mayıs gösterilerine katılamadım ama orayı buradan izliyorum. Keşke buradaki kardeşlik ortamında yaşadığımız 1 Mayıs kutlamaları orada da kutlanabilseydi. Ancak AKP’nin zihniyeti şu anda İstanbul’da 1 Mayıs’ı bir zulüm ortamına dönüştürdü. Gelen haberler çok acıdır. Bunu emekçiler hak etmiyorlar. AKP’nin emekçiler üzerine, sermayeyi de arkasına alarak yaptığı bu davranış çok acıdır. Sanki 12 Eylül öncesini veya 12 Eylül’leri yaşıyormuş gibi bir ortam oluşturdular. Ama bunu hesabını vereceklerdir. Hiç kimse emekçinin birliğini ve kardeşliğini bozamayacaktır. Hiçbir iktidar, hiçbir irade, emekçilerin, çalışanların, işçilerin 1 Mayıs’ı kardeşçe kutlamasını engelleyemeyecektir. Amasya ve Merzifon’daki 1 Mayıs kutlamalarının bütün ülkemize örnek olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

    Daha sonra Yavuz Selim Meydanı'na kadar yürüyüş gerçekleştiren sivil toplum örgütü üyeleri ve siyasi parti üyeleri birlikte halay çekti, çeşitli oyunlar oynadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER