ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 17:20

KESK, iş bırakma eylemi yapacak


 KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, 5 Haziran'da uyarı amaçlı iş bırakacaklarını bildirdi.
     Tombul, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TBMM-ye gönderilen ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda da değişiklik yapılmasını öngören tasarının, 2,5 milyonu aşkın kamu emekçisinin umutlarını kararttığını savundu.
     Tombul, tasarıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile konfederasyonların üzerinde uzlaştığı konuların bulunmadığını, yıllardır kadro bekleyen sözleşmeli ve geçici personelin kadro beklentisinin boşa çıktığını belirtti.
     Tasarı ile "hükümet memuru" yaratılmak istendiğini savunan Tombul, tasarıya göre özel sektörde 5 yıl çalışanların kamuya üst düzey yönetici atanabileceğini dile getirdi.
     TBMM'ye sevkedilen yasa tasarısı için tüm iş yerlerinde sandık kuracaklarını anlatan Tombul, şunları kaydetti:
     "Yalana karşı gerçeğin, haksız ve hukuksuz olana karşı adil ve demokratik olanın açığa çıkarılması mücadelesinde, tüm kamu emekçilerini kendi tercihlerini, iradelerini ortaya koymanın bir aracı olarak 27-31 Mayıs'ta yapacağımız referanduma katılmaya çağırıyoruz. Bize sormadan hakkımızda karar alanlara haklarımıza ve geleceğimize sahip çıktığımızı göstermek için tüm yurtta, iş yerlerinde, alanlarda sandıklar kurarak oy kullanmaya, kendi referandumlarını yapmaya çağırıyoruz. Sadece bugün TBMM'de olan hükümet memurluğu yasa tasarısına karşı değil her an bu tasarıya eklenme ihtimali hiç de uzakta olmayan sürgün-rotasyon düzenlemesine, performansa dayalı ücretlendirmeye, uyanık tüccar hesabıyla disiplin cezalarının değiştirilmesine, iş ve ücret güvencemizin tamamen ortadan kaldırılmasına karşı, Tüm Türkiye'de, 5 Haziran'da uyarı grevi yapacağız. Son söz olarak tüm kamu emekçilerini yarın çok geç olmadan, bugün, iş ve ücret güvencesine, insanca yaşam güvenceli gelecek mücadelesine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu mücadele hepimizin mücadelesidir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER