ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 22:40

Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırı


Dışişleri Bakanlığı, Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı saldırının şiddetle kınandığını açıkladı.
Dışişleri'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik bombalı saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybetmesinin ve yaralanmasının, büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.
     Açıklamada, "Farklı kökene ve inanca sahip grupların tarih boyunca barış içinde bir arada yaşadıkları Kerkük kentinde, huzur ve güvenliği sağlamaktan sorumlu polis güçlerine yönelik bu terörist eylemi şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz" ifadeleri yer aldı.
     Dışişleri açıklamasında, Irak'taki terör eylemlerinin son günlerde Kerkük ve Tuzhurmatu gibi etnik ve mezhepsel bakımdan çoğulcu nüfus yapısına sahip şehirlerde yoğunlaşmasının, söz konusu saldırıların faillerinin, Irak'ta kardeş kavgası çıkarmayı hedeflediğini ortaya koyduğuna dikkat çekildi.
     "Irak halkının ve yöneticilerinin bu karanlık oyunlara alet olmayacaklarına olan inancımız tamdır" denilen açıklamada, bu alçakça eylemleri gerçekleştirenlerin bir an önce yakalanarak, adalet önüne çıkarılmasının beklendiği kaydedildi.
     Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin dost ve komşu Irak'ta terörün neden olduğu yaraların sarılması için her türlü yardımda bulunmaya hazır olduğunun altı çizilerek, "Türkiye'nin terörle mücadelede dost ve komşu Irak halkıyla bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tam dayanışma içerisinde olacağını bir kez daha kuvvetle teyit ediyoruz" denildi.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER