ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 07:48

"Kerbela'daki acı bugün Gazze'de yaşanıyor"

"Kerbeladaki acı bugün Gazzede yaşanıyor"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez çarpıcı Gazze açıklaması...


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Geçmişte Kerbela'da yaşanan o acı olayların aynısı, ne yazık ki bugün Gazze'de yaşanmaktadır. Gazze'de yaşanan bu insanlık dışı katliamların biran önce son bulması için dua ediyoruz'' dedi.

Gebze İlçe Müftülü'ğün yeni binasının açılışına katılan Görmez, burada yaptığı konuşmada, yeni Hicri yıla ve Muharrem ayına girildiğini hatırlatarak, ''Geçmişte Kerbela'da yaşanan o acı olayların aynısı, ne yazık ki bugün Gazze'de yaşanmaktadır. Gazze'de yaşanan bu insanlık dışı katliamların biran önce son bulması için dua ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Şehirlerin de insanlar gibi kalbi ve ruhunun olduğunu ifade eden Görmez, bu şehirlerin yöneticileri, bu ruhun ve kalbin çalışması için birlikte çalışma yapması gerektiğini vurguladı.

Görmez, müftülüğün, müezzinin, imamın, diyanetin görevinin değiştiğini anlatarak, Diyanet camiası olarak manevi hayatın daha iyi olması için hizmet etmek için var olduklarını, artık sadece makamında oturan din görevlileri değil, hakla cemaatle iç içe olmak gerektiğini bildirdi.
    
''ÖĞRETMENLE İMAMIN BİR OLMASI GEREKİR''

Yaşadıkları şehirlerde din görevlilerin bilmesi gereken bazı önemli hususların olduğuna dikkati çeken Görmez, şunları söyledi:

''Din görevlilere şu soruları soruyorum, Gebze'de kaç sokak çocuğu var, hapishanede kaç mahkum var, alkol tüketimi ne kadar ve boşanma oranı ne kadar, şehirlerin manevi hayatını etkileyen kötülükler neler- Bunları bilmek gerekir. Öğretmenle imamın bir olması gerekir. Bir binada yaşayan bir insanın kalbi kırıldığı zaman o binada bulunan herkesin kalbi kırılmış gibi olması ve hissedilmesi gerekir.''

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Türkiye ile birlikte Kocaeli'nin de değiştiğini belirterek, ''Türkiye'de ve bölgedeki din görevlilerinin, insanların evlerine kadar gidip onlara dini ilmi öğretmenlerini istiyorum. Topluma rehberlik ederek, topluma doğruyu, güzeli ve ahlakı öğretmeliler. Dindar, dinini bilen ve ahlaklı bir toplum, bir millet olmak için bu anlamda din görevlilerine büyük görev düşüyor'' şeklinde konuştu.

Gebze İlçe Müftüsü Şükrü Balkan da müftülük binasının yapımında verdiği destekten dolayı Karaosmanoğlu ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ve diğerlerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından ilçe müftülük binasının açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi

2010 yılında yapımına başlanan 4 katlı müftülük binasında 13 personel görev yapıyor. Her katı 280 metrekare olan binada, toplantı ve konferans salonları, bay bayan vaiz odası, hac ve umre büroları, diyanet ve Diyanet Vakfı büroları ile kafeterya yer alıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER