ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 18:11

Kep atmadılar, kaptanlık apoleti taktılar


Afyonkarahisar (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sultandağı Meslek Yüksekokulu Otobüs Kaptanlığı Programı'ndan mezun olan öğrenciler, "kaptanlık apoleti" taktı. Tören alanından ayrılmadan da emniyet kemeri simülatörüne bindirilen otobüs kaptanı adayları, emniyet kemerinin önemine dikkati çekti.
AKÜ Sultandağı Meslek Yüksekokulu mezuniyet töreni, Ahmet Necdet Sezer Yerleşkesi'ndeki Atatürk Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Üçüncü dönem mezunlarını veren Sulandağı Meslek Yüksekokulu Otobüs Kaptanlığı Programı'nın mezuniyet töreninde konuşan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürü Hayri Baraçlı, İstanbul'da 5 bin 600 otobüsle günde 3,5 milyon, yılda ise bir milyarı aşan sayıda yolcu taşıdıklarını belirtti.
Doğru araç, doğru yol, doğru yolcu ve doğru kaptanla vatandaş memnuniyetini üst seviyelere çıkarttıklarını vurgulayan Baraçlı, "İETT olarak bir ulaşım akademisi projesi başlattık. Vakıflar aracılığıyla ya da üniversitelerin desteğiyle bu yönde okulların açılması ve yaygınlaştırılması önemlidir" dedi.
Sultandağı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kemal Karayormuk ise programdan üçüncü dönem mezunlarını verdiklerini bildirdi.
Bu proje üzerinde 5 yıldır çalıştıklarını anlatan Karayormuk, şöyle konuştu:
"Türkiye'deki 3 otobüs kaptanlığı yüksekokulundan birisiyiz. Mezunlarımız, bugün iş yaşamına 'merhaba' demek için apoletlerini taktılar ve yeminlerini ettiler. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra iş bulma konusunda bazı sıkıntılar yaşıyor. Özellikle KPSS atamalarında tecrübe şartları, yeni mezun öğrencilerimizi zorluyor. KPSS önemli bir sınav. Öğrencilerimizin diğer bir iş alanı ise özel sektörlerde. Özellikle var olan yapılarda kendilerini ifade etmeleri zor oluyor. Öğrencilerimiz 'mektepli' dediğimiz iş gücünü oluşturuyor. Alaylı şoförlerle anlaşamıyorlar. Alaylı şoförler, öğrencilerimizin istihdam edilmesinin önündeki en büyük engel. Firmalarla işbirliğine kapılarımız sonuna kadar açık."
Karayormuk, otobüs kaptanlığı programından bu yıl 23 öğrencinin mezun olduğunu da sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından Baraçlı, Afyonkarahisar Otobüs İstasyonu Turizm AŞ (AFTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Altınkaya, AFTAŞ ve AKÜ yetkilileri ile şehiriçi ve şehirlerarası otobüs firmalarının temsilcileri, mezun öğrencilere kaptanlık apoletlerini taktı.
Öğrenciler, kaptanlık yemini de ederek fotoğraf çektirdi. Törene katılan ve programı başarıyla bitiren öğrencilere plaket verildi.
Mezuniyet töreninin ardından kaptan adayları, Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne ait emniyet kemeri simülatörünü denedi. Öğrenciler, bir firmaya ait otobüsü de test etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER