ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 11:53

Kenya'ya 300 kişilik Yozgat Camii


İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Yozgat'ta düzenlenen kermesin geliri ve toplanan yardımlarla Kenya'da bir köye cami yaptırdı.
     İHH Yozgat Temsilcisi Salih Erbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vakfın Türkiye genelinde düzenlediği projeyle toplanan bağışların birçok ülkede ihtiyaçlara göre değerlendirildiğini söyledi.
     Hayırsever vatandaşların yardımlarıyla, katarakt ameliyatları ve camiler yaptırıldığını, su kuyusu açıldığını veya yetim programlarına sponsor olunduğunu belirten Erbek, Kenya'nın Mandera bölgesindeki Gither köyüne 300 kişi kapasiteli cami ve Kur'an kursu yaptırmak için geçen yıl İHH gönüllüleri olarak Yozgat'ta Cumhuriyet Meydanı'nda kermes düzenlediklerini ifade etti.
     Kermese ilginin yüksek olduğunu dile getiren Erbek, şöyle devam etti:
     "Kermesten elde edilen gelir ve bağışlarla daha önce namaz kılmak için mescidi bile olmayan bu köye aynı binada cami ve Kur'an kursu yapıldı. 20 gün önce Yozgat ismi verilen cami ibadete açıldı. Yozgatlı hayırseverlerin yardımları yerini buldu. İHH organizasyonları Yozgatlı gönüllülerin de desteğiyle devam edecek. Kenya'da açılan Yozgat Cami ve Kur'an kursu Gither köyü ile şehrimiz arasında bir gönül bağı da oluşturdu."
     Köyde Müslümanlara ibadetlerini huzur içinde yapabilecekleri bir cami kazandırdıkları için mutlu olduklarını kaydeden Erbek, "Caminin ibadete açılmasıyla köy halkı, başta cuma namazı olmak üzere ibadetlerini daha rahat bir şekilde yerine getirebiliyor. Bir araya gelerek kaynaşabiliyorlar. Çocukları bu mekanda dini eğitim alacak. Cemaat için buluşma noktası aynı zamanda İslam davetinin geliştirileceği bir merkez de olacak" diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER