ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:02

Kenya'da Yozgat Cami ve Kur'an Kursu ibadete açıldı


 İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Yozgat Temsilciliği tarafından düzenlenen kermesin geliri ve toplanan yardımlarla Kenya'da 300 kişilik cami yaptırdı. 'Yozgat' ismi verilen cami, ibadete açıldı.

İHH Yozgat Temsilcisi Salih Erbek, vakfın Türkiye genelinde düzenlediği projeyle toplanan bağışların birçok ülkede ihtiyaçlara göre değerlendirildiğini belirtti. Hayırsever vatandaşların yardımlarıyla, katarakt ameliyatları ve camiler yaptırıldığını, su kuyusu açıldığını ifade eden Erbek, Kenya'nın Mandera bölgesindeki Gither köyüne 300 kişi kapasiteli cami ve Kur'an kursu yaptırmak için geçen yıl İHH gönüllüleri olarak Yozgat'ta Cumhuriyet Meydanı'nda kermes düzenlediklerini söyledi. Erbek, "Kermesten elde edilen gelir ve bağışlarla daha önce namaz kılmak için mescidi bile olmayan bu köye aynı binada cami ve Kur'an kursu yapıldı. 20 gün önce Yozgat ismi verilen cami ibadete açıldı. Yozgatlı hayırseverlerin yardımları yerini buldu. İHH organizasyonları Yozgatlı gönüllülerin de desteğiyle devam edecek. Kenya'da açılan Yozgat Cami ve Kur'an Kursu Gither köyü ile şehrimiz arasında bir gönül bağı da oluşturdu." dedi.

Köyde Müslümanlara ibadetlerini huzur içinde yapabilecekleri bir cami kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyleyen Erbek, "Caminin ibadete açılmasıyla köy halkı, başta cuma namazı olmak üzere ibadetlerini daha rahat bir şekilde yerine getirebiliyor. Bir araya gelerek kaynaşabiliyorlar. Çocukları bu mekanda dini eğitim alacak ve ibadetlerini en doğru şekilde yerine getirebilecek." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER