ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:22

Kenya seçimlerinde olaylar durulmuyor


Kenya'da pazartesi günü düzenlenen devlet başkanlığı seçimi için oy sayımı sürerken, adaylardan Başbakan Yardımcısı Uhuru Kenyatta'nın partisi, İngiltere'nin Nairobi Yüksek Komiseri Christian Turner'ı "seçime müdahale etmekle" suçladı.
    
Kenyatta'nın partisi, Turner'ın, seçim kurallarına uymadığı anlaşılan çok sayıda sorunlu oyun genel oy toplamına eklenmesi kararında rol oynadığını öne sürdü.
    
Sayım sırasında, çok sayıda oyun sorunlu olduğu anlaşılmış, adayların hanesine yazılamayacak bu oyların genel oy toplamına eklenmesine bağımsız seçim komisyonu ve siyasi parti temsilcileri tarafından karar verilmişti.
    
Seçim matematiğini etkileyen, adaylardan herhangi birinin ilk turda yüzde 50 oy alamamasına neden olabilecek bu durum, Nisan ayında 2. turun düzenlenmesini zorunlu hale getirebilir.
    
Oldukça yavaş ilerleyen oy sayımında, teknik sorunlar nedeniyle, oyların elle sayılmasına başlanmıştı.
    
Kenya'nın ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta'nın oğlu Uhuru Kenyatta'nın, gelecek ay 2007 yılındaki olaylarla bağlantılı olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne çıkması bekleniyor. Kenya'da 2007 seçimlerinin ardından çıkan çatışmalarda binden fazla kişi ölmüştü.
    
ABD ve diğer Batılı ülkeler, Kenyatta'nın olası seçim zaferinden duydukları endişeyi dile getirmişti.
    
Şu ana dek sayılan oylara göre Uhuru Kenyatta'nın Başbakan Raila Odinga ile sıkı bir mücadele içine girebileceği ifade ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER