ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 23:05

Kenya Devlet Başkanı Kenyatta yolsuzluğa karşı savaş ilan etti


Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, yolsuzluğa karşı savaş ilan ettiğini açıkladı.
Kenyatta, ülkede 2013-2018 yıllarında yürütülecek yolsuzlukla mücadele stratejisi için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ''Bu yasadışı eylemden kaygı duymalıyız, çünkü ekonomimize zarar veriyor, aslında bir ülkenin, başta yoksulluğun azaltılması ve istihdam olmak üzere ulusal kalkınma planındaki hedeflere ulaşma kabiliyetini baltalıyor'' dedi.
Yolsuzluğu, kansere benzeten ve bunun, Kenya'da iş yapmanın pahalıya mal olmasına yol açtığını belirten Kenyatta, ''Bu, hem yerel hem de yabancı yatırımcıların gözünü korkutuyor'' ifadesini kullandı.
Uhuru Kenyatta, yolsuzluğun, diğerlerinin arasında paylaşılması gereken kazancı sadece birkaç kişinin yasadışı biçimde elde etmesi nedeniyle, kalkınmayı engellediğini vurgulayarak, bu durumun, gelirin ve zenginliğin çarpık dağılımıyla sonuçlandığını söyledi.
Kenya Devlet Başkanı, hükümetinin, yasa dışı yollardan ele geçirilen toprakların iadesi için reformlar yapacağını ve yolsuzluğun ortadan kaldırılması için önlemler alacağını da duyurdu.
Uhuru Kenyatta, ülkesinin başkanlığını yaptığı Doğu Afrika Topluluğu ülkelerinde de yolsuzlukla mücadeleyi teşvik edeceğini sözlerine ekledi.
Doğu Afrika Topluluğu'na üye ülkeler, Burundi, Kenya, Ruanda, Tanzanya ve Uganda olarak sıralanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER