ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 13:09

Kentsel dönüşümün gözdesi "yeni nesil tuğlalar"


Türkiye'nin en büyük tuğla ve kiremit merkezleri arasında yeralan Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, ekonomik, hafif ve depreme dayanıklı "yeni nesil" tuğlalar, kentsel dönüşümde başrolü oynayacak.
Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği Başkanı Gökhan Görçiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıldan bu yana sürdürdükleri eğitim, kalite ve Ar-Ge projeleri ile sektöre öncülük yaptıklarını söyledi.
Üniversiteler ile yürütülen çalışmalar neticesinde deprem araştırmaları testlerinden de geçen yeni nesil tuğlaların sektör açısından övünç kaynağı haline geldiğini anlatan Görçiz, şunları kaydetti:
"Bu tuğlayı ülkemizdeki tüm sanayicilerin üretmesi ve yaygınlaştırması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dizaynı bize ait olmasına rağmen hiçbir patent hakkı talep etmeden ülkemize armağan ettiğimiz tuğlanın üretiminin yaygınlaşması en büyük isteğimiz. Bu çalışma Turgutlu'ya mal olmuş, dizaynı tamamiyle dernek çalışanları ve yönetim kurulumuzdaki sanayicimizin çabalarıyla ortaya çıkarılmış, harika bir ürün. Hacim ağırlığı çok düşük, benzeri duvar malzemelerine göre çok daha hafif ve depreme dayanıklı. Boyutları benzerleri ile aynı olmasına rağmen yoğunluğu çok daha düşük. Bu nedenle ısı iletkenlik hesap değerleri de çok iyi. Hem üretim aşamasında, hem de kullanıldığı binalarda önemli ölçüde enerji sakınımı sağlıyor. Hem kilden mamul olması, hem de enerji açısından elverişli olması çevreci bir ürün olduğunun önemli göstergesi. Tüm bu sebeplerle biz kentsel dönüşüm projelerinde yeni nesil tuğlamızı öneriyoruz."
- "Tuğla sektöründe lider olacak"
Tüketicilerin kalite konusunda duyarlı olmalarını istediklerini ifade eden Görçiz, yeni binaların ömürlerinin uzun olabilmesi için standartlara ve yapı yönetmeliklerine uygun malzeme kullanılması gerektiğine dikkati çekti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın startını verdiği ve 46 ilde gerçekleştirilmesi düşünülen Kentsel Dönüşüm projesinde yeni binaların yapımında yeni nesil tuğlanın kullanılması için tanıtımlar yapıp girişimde bulunacaklarını anlatan Görçiz, şunları söyledi:
"Turgutlu Tuğlası, kentsel dönüşüm projelerinde başrol oynayacak. Çünkü ürünümüz, gerek kalite ve sağlamlığıyla, gerekse eş değer malzemelere oranla daha kullanışlı ve ekonomik oluşuyla tuğla sektöründe önemli bir yere konulacak kalitede. Başta, çevre iller olmak üzere, tüm Türkiye'de inşaat sektöründe tuğlamızın kullanılması için tanıtım ve girişimlerde bulunacağız."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER