ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 16:23

"Kentsel dönüşüm rantsa halkımıza helal olsun"


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümlere muhalefetin neden karşı çıktığını anlamadığını söyledi. Bayraktar, "Eğer bu rantsa halkımıza helali hoş olsun!" dedi.

Bakan Erdoğan Bayraktar, Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşüm programında konuşma yaptı. Bugün dünyada devletler kadar şehirlerin de yaşadığını söyleyen Bayraktar, "Bugün toplamda 33 bin 529 bağımsız bölümün yıkımını gerçekleştirmiş olacağız. Bugün dünyada devletler kadar, şehirler de yarışıyor. Bu doğrultuda yaşanılır çevre ve marka şehirler misyonu ile kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde ve şehircilikte motivasyonu artırdı. Biz de bakanlık olarak; heyecanlı, titiz ve üretken bir yapı oluşturduk, oluşturmaya da devam ediyoruz. Belediyelerimizle bütünleşmeye, dayanışma içinde olmaya gayret ediyoruz." diye konuştu.

Büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattıklarını kaydeden Bayraktar, "Bu çapta bir kentsel dönüşüm; bizim iktidarımıza, AK Parti iktidarına nasip oldu. Siyaset demedik, hizmet dedik; politika demedik, vazife dedik. İnsanımızın can güvenliğini öne aldık, insanımızın hayat hakkını öne aldık. Esasen; Sayın Başbakanımızın 1995’te İstanbul’da başlattığı Başak-Hilal Konutları Projesi, tam anlamıyla bir kentsel dönüşümdür. Başak konutları, şimdi Başakşehir ilçesi oldu. AK Parti hükümetlerimiz döneminde de Ataşehir’de, Halkalı’da, Ispartakule’de, Kayabaşı’nda yeni şehirler kuruldu. Türkiye’nin birçok bölgesinde; Konya’da, Gaziantep’te, Diyarbakır Şilbe’de ve Üçkuyular’da, Ankara Eryaman’da ve Yapracık’ta da şehirler kuruldu. AK Parti hükümetleri döneminde ülkemizin birçok yerinde dönüşüm çalışmaları yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Riskli bina tespiti yapabilmesi için, 360 kuruluşa lisans verdik. 6306 sayılı kanun kapsamında; 25 alanda risk tespiti yaptık. Toplam büyüklüğü 4 bin 242 hektar olan bu alanlarda yaklaşık 217 bin 000 bağımsız birim bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM, GELİŞEN DÜNYANIN GEREKTİRDİĞİ KONFORLU EVLERE SAHİP OLMAK DEMEKTİR'

Riskli bağımsız bölüm sayısının 11 bin 617 olduğunu söyleyen Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyelerimiz tarafından da ilan edilen riskli bağımsız bölüm sayısı, yaklaşık 65 bindir. Tespiti yapılan ve yapılacak riskli binalardan; 2013 yılı sonuna kadar 200 bin, 2014 yılı sonuna kadar ise 400 bin bağımsız konut ve iş yerinin dönüşümünü başlatmayı hedefliyoruz. Yapmakta olduğumuz kentsel dönüşümün ana ekseni, riskli binaların dönüştürülmesidir. Bu proje, insanımızın canını korumaya yönelik bir projedir. Ve de enerji tasarrufuna yönelik bir projedir. Çevreye duyarlı yerleşimler oluşturmaya ve insanımızın hayat kalitesini artırmaya yönelik bir projedir. Diğer taraftan, kentsel dönüşüm sadece eskiyen evleri, kaçak evleri, salaş evleri, afet riski taşıyan evleri yenilemek de değildir. Gelişen, değişen dünyanın gerektirdiği konfora sahip evleri de üretmektir. Tüm Türkiye’yi salaş yapılardan, kaçak yapılardan, afet riski taşıyan binalardan kurtarmak ana hedefimizdir. Bu bakımdan kentsel dönüşüm kaçınılmazdır. Aynı zamanda uzun soluklu ve zor bir süreçtir. Gelinen bu noktada; şehirlerimizi çevreyle uyumlu bir biçimde, modern hale getirmek, insanımızın daha mutlu ve huzurlu yaşamasını temin etmek yükümlülüğümüzdür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak esas itibariyle kentsel dönüşümü organize edeceğiz, ortamı oluşturacağız."

Dönüşüm sürecinde vatandaşlara yardımcı olacaklarını ifade eden Bayraktar, "

Kira, kredi ve nakliye yardımı yapıyoruz. Vatandaş açısından; kentsel dönüşümde KDV yok, harçlar yok, vergiler yok. Öyleyse vatandaşın talebini artıralım ve bu işi talep doğrultusunda götürelim istiyoruz. Böylece; dönüşümü hazırlıklı belediyelerle; rızaya dayalı ve gönüllülük esasına göre yürüteceğiz. Gayret eden belediyelere teşekkür ediyorum. Kentsel dönüşümü vatandaş memnuniyeti ile yürüten belediyelere her türlü desteği veriyoruz ve dua ediyoruz. Kentsel dönüşüm sürecinde; imar, ruhsat, denetim, teknik müşavirlik sistemleri gelişecek. Yapı sektörü ve yapı malzeme üretimi gelişecek. Ara teknik elamanlar yetişecek. İmar planları ve kentsel tasarımlarda ileri dünya standartlarını yakalayacağız. Kayıt dışı ekonomiyi önlemede, inşaat sektörünü disipline edeceğiz. Önümüzdeki 10 yıl içinde; 2023’e kadar atık su arıtma sorunlarını halletmiş, katı atık bertaraf tesislerini en modern şekilde kurmuş, iklim değişikliği stratejisine tam uyumlu, sera gazı emisyonlarının azaltılması kriterlerinde Avrupa’yı yakalamış bir Türkiye hedefliyoruz. Böylece; ekolojik dengeyi koruyan, çevreye duyarlı yerleşimler oluşacak. Bugüne kadar yıkımı gerçekleştirilen 13.386 bağımsız konut ve işyeri ve bugün yıkımını başlattığımız 33 bin 529 konut ve işyeri ile birlikte 46 bin 915 rakamına ulaştık. İktidar- muhalefet ayrımı yapmadık, yapmayacağız. Fakat muhalefet kentsel dönüşüme karşı çıkıyor. Niye karşı çıkıyor? Anlamak mümkün değil. Biz ise kentsel dönüşümü; rızaya dayalı, gönüllülük esasına göre yürütüyoruz.Vatandaşlarımız memnun ve büyük bir beklenti içinde. Vatandaşlarımıza kira yardımı yapıyoruz, kredi desteği veriyoruz. Eğer bu rantsa, halkımıza helali hoş olsun. Yarın bir afet olursa, bir deprem olursa; muhalefet, halkımıza ne diyecek?" diyerek sözlerini tamamladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER